5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK649
Smeg Victoria Induction Range Cooker & Hood Pack, Black, A Rated
£4,360.90
Free Delivery
Spread the cost:
£363.41 for 12 months at 0.0% APR***
Save £79.10
Separate Price: £4,440
Service that goes further
TR4110IBL2 Victoria Black
110cm Induction Range Cooker
- A
- 4 cavities and a 5 zone induction hob
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1100 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 5 years parts and labour
KT110BLE Victoria
110cm Chimney Cooker Hood
- A
- Extraction Rate (m³/h) - 554
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 110 cm cover for wall mount
- 4 aluminum filters
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 1100 x 532
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg TR4110IBL2 Victoria Black
110cm Induction Range Cooker, A Rated
| Type | 110cm Induction Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR4110IBL2 Victoria Black |
| Components | TR4110IBL2, KT110BLE |
| Also known as: | SMEGPACK649 |
| EAN: | 8017709312435 |
| 4 cavities and a 5 zone induction hob | |
| Main electric oven is great for traditional cooking | |
| Second oven gives you extra room to cook | |
| Special function uses steam to keep your oven clean |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Cord length | 1.5 m |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Internal coating | Enamel |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 type | Medium |
| Cooking zone 1 power | 2300 W |
| Cooking zone 1 boost | 1400 W |
| Cooking zone 1 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1300 W |
| Cooking zone 2 boost | 3000 W |
| Cooking zone 2 diameter | 230 mm |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 boost | 3000 W |
| Cooking zone 3 diameter | 265 mm |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 type | Medium |
| Cooking zone 4 power | 1300 W |
| Cooking zone 4 boost | 3000 W |
| Cooking zone 4 diameter | 215 mm |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Electric |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 power | 3000 W |
| Cooking zone 5 boost | 1400 W |
| Cooking zone 5 diameter | 210 mm |
| Residual heat indicator | Yes |
| Boost function | Yes |
| Pan detection | Yes |
| Number of cooking zones with boost function | 5 |
| Overheat protection | Yes |
| Easy to clean (hob) | Yes |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Grill power | 2700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Side opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Telescopic shelves | Yes |
| Number of oven grids | 3 |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 1 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 5 |
| Number of auto cooking programs | 6 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Steam |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Closed door grilling | Yes |
| Oven 2 size | Medium |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 61 L |
| Oven 2 gross capacity | 70 L |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 2700 W |
| Oven 2 fan grill function | Yes |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven 2 door opening | Side opening |
| Oven 2 door material | Glass |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Removable oven 2 door | Yes |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 2 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 shelves material | Chrome |
| Oven 2 telescopic shelves | Yes |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 5 |
| Oven 2 reheat function | Yes |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 convection cooking | Yes |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 2 defrost function | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Top left |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 grill | Yes |
| Oven 3 thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 440 x 443 x 169 mm |
| Oven 3 door opening | Drop down opening |
| Oven 3 door material | Glass |
| Oven 3 number of glass door panels | 3 |
| Oven 3 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Oven 3 interior light | Yes |
| Oven 3 number of functions | 1 |
| Oven 3 internal coating | Enamel |
| Oven 3 removable door glass | Yes |
| Oven timer | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Minimum pan diameter indication | Yes |
| Selected cooking zone indicator | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.13 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| Connected load (electric) | 19500 W |
| AC input voltage | 220 - 415 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Energy consumption (conventional) | 4.07 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.77 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 1.13 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Current | 53 A |
| Grill plate | Yes |
| Grill grid included | Yes |
| Telescopic rail included | Yes |
| Number of baking trays | 1 |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 128.8 kg |
| Depth with door open | 1120 mm |
| Package width | 1142 mm |
| Package depth | 682 mm |
| Package height | 1030 mm |
| Package weight | 147.2 kg |
| Country of origin | Italy |
Smeg KT110BLE Victoria
110cm Chimney Cooker Hood, Black, A Rated
| Type | 110cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KT110BLE Victoria |
| Components | TR4110IBL2, KT110BLE |
| Also known as: | SMEGPACK649 |
| EAN: | 8017709211691 |
| 110 cm cover for wall mount | |
| 4 aluminum filters | |
| Maximum extraction rate - 554 m/h |
| Maximum extraction power | 554 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | D |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 63 dB |
| Boost position air extraction power | 784 m³/h |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 49 dB |
| Noise level (medium speed) | 57 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 71 dB |
| Pressure (Pa) | 456 |
| Minimum distance from electric hob | 650 mm |
| Minimum distance from gas hob | 750 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary |
| Cord length | 1 m |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 4 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 183 lx |
| Energy efficiency class | A |
| Annual energy consumption | 57 kWh |
| Connected load | 278 W |
| Motor power | 275 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 1100 mm |
| Depth | 532 mm |
| Depth (min) | 480 mm |
| Depth (max) | 532 mm |
| Height | 900 mm |
| Height (min) | 750 mm |
| Height (max) | 1185 mm |
| Height without chimney | 316 mm |
| Weight | 18 kg |
| Installation compartment width | 1100 mm |
| Installation compartment depth | 532 mm |
| Installation compartment height | 750 mm |
| Package width | 1165 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 680 mm |
| Package weight | 23.4 kg |
| Country of origin | Italy |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.