2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK732
Smeg Toaster and Kettle Pack, 4 Slice, White
£321.10
Save £16.90
Separate Price: £338
Service that goes further
TSF03WHUK Retro
Toaster
- Number of Slots - 4
- 4 extra wide slots (36mm wide)
- Stainless Steel body
- 2 independent control panels
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 198 x 300 x 330
- Warranty - 2 years parts and labour
KLF03WHUK Retro
1.7 Litre Kettle
- Capacity (litres) - 1.7
- Power Output (Watts) - 3000
- Body material: Stainless steel
- Soft opening lid
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 248 x 226 x 171
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg TSF03WHUK Retro
Toaster, 4 Slice, White
| Type | Toaster |
| Brand | Smeg |
| Model | TSF03WHUK |
| Components | TSF03WHUK, KLF03WHUK |
| Also known as: | SMEGPACK732 |
| EAN: | 8017709265069 |
| 4 extra wide slots (36mm wide) | |
| Stainless Steel body | |
| 2 independent control panels | |
| 6 browning levels | |
| 4 buttons: Reheat, Defrost, Bagel and Cancel | |
| Illuminated controls | |
| Automatic centring racks | |
| 2 removable Stainless-Steel crumb trays | |
| Anti slip feet | |
| Automatic pop up | |
| Built in cord wrap |
| Number of slices | 4 slice(s) |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Variable crust browning control | Yes |
| Number of slots | 4 |
| Removable crumb tray | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Number of browning levels | 4 |
| Indication light | Yes |
| Auto pop-up mechanism | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Power | 2000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Width | 300 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 198 mm |
| Weight | 3.8 kg |
| Manual | Yes |
| Package width | 375 mm |
| Package depth | 375 mm |
| Package height | 270 mm |
| Package weight | 5.5 kg |
Smeg KLF03WHUK Retro
1.7 Litre Kettle, White
| Type | 1.7 Litre Kettle |
| Brand | Smeg |
| Model | KLF03WHUK |
| Components | TSF03WHUK, KLF03WHUK |
| Also known as: | SMEGPACK732 |
| EAN: | 8017709231026 |
| Body material: Stainless steel | |
| Soft opening lid | |
| Capacity: 1.7lt (7 cups) | |
| 360° swivel base | |
| Auto shut-off at 100°C | |
| Removable, washable stainless steel limescale filter | |
| Water level indicator | |
| Concealed heating element | |
| Anti-slip feet |
| Water tank capacity | 1.7 L |
| Product colour | White |
| Housing material | Stainless steel |
| Water level indicator | Yes |
| Auto power off | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Power | 3000 W |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Width | 226 mm |
| Depth | 171 mm |
| Height | 248 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 273 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 2.5 kg |
| Manual | Yes |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.