2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK745
Smeg Concert Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£1,559.10
Free Delivery
Spread the cost:
£129.93 for 12 months at 0.0% APR***
Save £28.90
Separate Price: £1,588
Service that goes further
SUK91MFX9 Concert
90cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Digital electronic clock/programmer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 915 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
KATE900EX
90cm Chimney Cooker Hood
- C
- Extraction Rate (m³/h) - 581
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- Quick and powerful extraction
- Perfect illumination with energy efficient LED lights
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 540 x 898 x 450
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg SUK91MFX9 Concert
90cm Dual Fuel Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | SUK91MFX9 Concert |
| Components | SUK91MFX9, KATE900EX |
| Also known as: | SMEGPACK745 |
| EAN: | 8017709215040 |
| Digital electronic clock/programmer | |
| Air cooling system | |
| Closed door grilling | |
| Removable inner door glasses | |
| Easy clean enamel interior |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Handle colour | Stainless steel |
| Control position | Top front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2900 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 115 L |
| Grill | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 129 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 724 x 418 x 371 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 2 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Number of functions | 9 |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 1.21 kWh |
| Connected load (electric) | 3200 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.98 kWh |
| Current | 14 A |
| Roasting pan | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 915 mm |
| Height (min) | 885 mm |
Smeg KATE900EX
90cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, C Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KATE900EX |
| Components | SUK91MFX9, KATE900EX |
| Also known as: | SMEGPACK745 |
| EAN: | 8017709235147 |
| Quick and powerful extraction | |
| Perfect illumination with energy efficient LED lights |
| Maximum extraction power | 581 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | C |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 68 dB |
| Noise level (low speed) | 47 dB |
| Noise level (medium speed) | 56 dB |
| Pressure (Pa) | 334 |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Housing material | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Exhaust location | Top |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 3 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 2.5 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 381 lx |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 77 kWh |
| Connected load | 180 W |
| Motor power | 175 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | C |
| Width | 898 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 540 mm |
| Height (min) | 620 mm |
| Height (max) | 1145 mm |
| Height without chimney | 60 mm |
| Weight | 13 kg |
| Package width | 945 mm |
| Package depth | 374 mm |
| Package height | 576 mm |
| Package weight | 16.8 kg |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.