2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK749
Smeg Symphony Dual Fuel Range Cooker & Hood Pack
£1,887.40
Free Delivery
Spread the cost:
£157.29 for 12 months at 0.0% APR***
Save £47.60
Separate Price: £1,935
Service that goes further
C7GPX9 Symphony Stainless Steel
70cm Dual Fuel Range Cooker
- A
- Cook multiple dishes together with no flavour transfer
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 5
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 915 x 700 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
KBT700XE
70cm Chimney Cooker Hood
- A
- Extraction Rate (m³/h) - 463
- Extraction Type - Ducted/Recirculating
- 70 cm breadth hood
- 3 speed levels, 2 LED lights
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 520 x 700 x 450
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg C7GPX9 Symphony Stainless Steel
70cm Dual Fuel Range Cooker, A Rated
| Type | 70cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | C7GPX9 Symphony Stainless Steel |
| Components | C7GPX9, KBT700XE |
| Also known as: | SMEGPACK749 |
| EAN: | 8017709272616 |
| Cook multiple dishes together with no flavour transfer | |
| Flexible cooking with spacious oven | |
| Easy to keep clean with self cleaning pyrolytic function | |
| Extremely versatile with 5 powerful gas burners |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Storage compartment | Yes |
| Storage compartment position | Bottom |
| Storage compartment door material | Metal |
| Storage compartment type | Storage drawer |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Electronic ignition | Yes |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 3 position | Left rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 type | Medium |
| Cooking zone 3 power | 1800 W |
| Cooking zone 4 position | Left front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 power | 1000 W |
| Cooking zone 5 position | Central |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 type | Large |
| Cooking zone 5 power | 4200 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Number of simultaneously used cooking zones | 5 |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 1 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Grill with fan | Yes |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 360 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 4 |
| Removable oven door | Yes |
| Cool door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Viewing window | Yes |
| Interior light | Yes |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.09 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.8 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 915 mm |
| Height (min) | 900 mm |
| Weight | 62.3 kg |
Smeg KBT700XE
70cm Chimney Cooker Hood, Stainless Steel, A Rated
| Type | 70cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KBT700XE |
| Components | C7GPX9, KBT700XE |
| Also known as: | SMEGPACK749 |
| EAN: | 8017709286620 |
| 70 cm breadth hood | |
| Capacity: 463 m3/h | |
| 3 speed levels, 2 LED lights |
| Maximum extraction power | 463 m³/h |
| Type of extraction | Ducted/Recirculating |
| Fluid dynamic efficiency class | A |
| Lighting efficiency class | A |
| Grease filtering efficiency class | C |
| Number of speeds | 3 |
| Noise level | 62 dB |
| Intensive speed | Yes |
| Noise level (low speed) | 48 dB |
| Noise level (medium speed) | 55 dB |
| Noise level (high speed) | 63 dB |
| Noise level (intensive speed) | 72 dB |
| Pressure (Pa) | 428 |
| Minimum distance from electric hob | 500 mm |
| Minimum distance from gas hob | 650 mm |
| Type | Wall-mounted |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 1.5 m |
| Exhaust connection diameter | 150 mm |
| Number of motors | 1 |
| Motor included | Yes |
| Grease filter type | Aluminium |
| Number of filters | 2 pc(s) |
| Removable filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Bulb power | 1.3 W |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Bulb type | LED |
| Illuminance | 157 lx |
| Lighting position | Front |
| Annual energy consumption | 54 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Motor power | 230 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Width | 700 mm |
| Depth | 450 mm |
| Height | 520 mm |
| Height (min) | 580 mm |
| Height (max) | 1080 mm |
| Weight | 14 kg |
| Package width | 990 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 416 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.