2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SMEGPACK756
Smeg Concert Induction Range Cooker & Hood Pack
£1,948.10
Free Delivery
Spread the cost:
£162.35 for 12 months at 0.0% APR***
Save £49.90
Separate Price: £1,998
Service that goes further
CX92IM Concert
90cm Induction Range Cooker
- A
- 2 cavities to choose from
- Hob Type - Zone induction hob
- Number of Ovens - 2
- Number of Zones - 4
- Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 900 x 900 x 600 (excluding handles and knobs)
- Warranty - 2 years parts and labour
KSED95NEE
90cm Chimney Cooker Hood
- C
- Colour - Black
- Extraction Rate (m³/h) - 593
- Extraction Type - Ducted and Recirculation
- Air Outlet Location - Top
- Dimensions (HxWxD) (mm) - 809-1172 x 898 x 514
- Warranty - 2 years parts and labour
Smeg CX92IM Concert
90cm Induction Range Cooker, Stainless Steel, A Rated
| Type | 90cm Induction Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | CX92IM Concert |
| Components | CX92IM, KSED95NEE |
| Also known as: | SMEGPACK756 |
| EAN: | 8017709341398 |
| 2 cavities to choose from | |
| Main oven gives you lots of different ways to cook | |
| Second electric oven has a handy grill setting | |
| Versatile Induction Hob | |
| Dimensions (cm) - H90 x W89.8 x D60 |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Front |
| Integrated clock | Yes |
| Display type | TFT |
| Internal coating | Enamel |
| Hob type | Zone induction hob |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 power | 2300 W |
| Cooking zone 1 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 power | 1300 W |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 power | 2300 W |
| Cooking zone 3 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 power | 1300 W |
| Cooking zone 4 diameter | 180 mm |
| Boost function | Yes |
| Oven size | Large |
| Number of ovens | 2 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 105 L |
| Oven gross capacity | 79 L |
| Grill power | 1700 W |
| ECO mode | Yes |
| Oven thermostat range | 50 - 260 °C |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Number of glass door panels | 3 |
| Removable oven door | Yes |
| Door cooling fan | Yes |
| Removable door glass | Yes |
| Number of shelves | 1 shelves |
| Number of shelf positions | 5 |
| Telescopic shelves | Yes |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | Halogen |
| Number of functions | 6 |
| Top and bottom heating | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Bottom heating & fan | Yes |
| Closed door grilling | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Small |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 net capacity | 35 L |
| Oven 2 gross capacity | 35 L |
| Oven 2 power | 2000 W |
| Oven 2 grill | Yes |
| Oven 2 grill power | 1300 W |
| Oven 2 thermostat range | 50 - 245 °C |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 311 x 206 x 418 mm |
| Oven 2 door opening | Drop down opening |
| Oven 2 number of glass door panels | 3 |
| Oven 2 removable door glass | Yes |
| Oven 2 number of shelves | 1 shelves |
| Oven 2 number of shelf positions | 4 |
| Oven 2 interior light | Yes |
| Oven 2 number of functions | 4 |
| Oven 2 top and bottom heating | Yes |
| Oven 2 bottom heating | Yes |
| Oven 2 internal coating | Enamel |
| Oven timer | Yes |
| Oven timer type | Digital |
| Remaining time indication | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.99 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | A |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy consumption (conventional) | 3.56 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.88 MJ |
| Oven 2 energy consumption (conventional) | 0.74 kWh |
| Current | 33 A |
| Minimum fuse protection | 33 A |
| Oven rack | Yes |
| Number of oven racks | 2 |
| Telescopic rail included | Yes |
| Baking tray | Yes |
| Number of baking trays | 3 |
| Baking tray 1 depth | 20 mm |
| Baking tray 2 depth | 40 mm |
| Width | 900 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 75.8 kg |
| Package width | 960 mm |
| Package depth | 670 mm |
| Package height | 860 mm |
| Package weight | 84.2 kg |
Smeg KSED95NEE
90cm Chimney Cooker Hood, Black, C Rated
| Type | 90cm Chimney Cooker Hood |
| Brand | Smeg |
| Model | KSED95NEE |
| Components | CX92IM, KSED95NEE |
| Also known as: | SMEGPACK756 |
| EAN: | 8017709235062 |
| Colour | Black |
| Installation Type | Ducted and Recirculation |
| Number of Fan Speeds | 3 |
| Number of Lights | 2 |
| Lights | 1w LED |
| Grease Filter Material | Aluminium |
| Number of Grease Filters | 3 |
| Air Outlet Diameter (mm) | 150 |
| Non-return Valve | Yes |
| Noise Level (dB) | 65 |
| Maximum Extraction Capacity (m³/h) | 593 |
| Energy Efficiency Class | C |
| Recommended Height Above Electric Hobs (mm) | 650 |
| Recommended Height Above Gas Hobs (mm) | 750 |
| Motor Power (W) | 200 |
| Charcoal Filters | FLT6 |
| Height (mm) | 809-1172 |
| Width (mm) | 898 |
| Depth (mm) | 514 |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.