Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch SMS2HVW67G Series 2
Dishwasher
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SMS2HVW67G
- Place Settings - 14
- ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads
- Silence Programme: the quietest way to run your dishwasher
- VarioDrawer: 3rd level loading for cutlery and smaller kitchen utensils
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 600
Energy
Rating
| Type | Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| Model | SMS2HVW67G Series 2 |
| Also known as: | SMS2HVW67G |
| EAN: | 4242005468683 |
| ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads | |
| Silence Programme: the quietest way to run your dishwasher | |
| VarioDrawer: 3rd level loading for cutlery and smaller kitchen utensils | |
| Rackmatic: even more adjustment options and thus maximum flexibility | |
| Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Door colour | White |
| Control panel colour | White |
| Control type | Buttons |
| Cord length | 175 m |
| Inlet hose length | 165 m |
| Outlet hose length | 190 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 46 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco 50°C, Express, Favourite, Pre-rinse, Silent 50°C |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 270 min |
| Overflow protection | Yes |
| Drying system | Heat exchanger |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (min) | 3 h |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Half-load | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Automatic detergent detection | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 20 mm |
| Remaining time indication | Yes |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 85 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.849 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 49.7 kg |
| Depth with door open | 1155 mm |
| Bosch technologies (dish washing) | Extra Dry, Home Connect, Hygiene+, RackmaticŪ, SpeedPerfect Plus, VarioDrawer |
| Package weight | 51.2 kg |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.