5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch SMV6ZCX10G Series 6
Fully Integrated Dishwasher, 14 Place Settings, B Rated
£729
Save £120
Was £849
£749 with delivery
Spread the cost:
£60.75 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: SMV6ZCX10G/NP
- NO PACKAGING - WAS £849
- Place Settings - 14
- PerfectDry
- Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher
- TimeLight
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 815 x 598 x 550
Energy
Rating
| Type | Fully Integrated Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| Model | SMV6ZCX10G Series 6 |
| Also known as: | SMV6ZCX10G |
| EAN: | 0200000000969 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. | |
| This product may have minor scratches and blemishes. It may have water residue but has been tested for quality check. |
| PerfectDry: perfect drying results with low energy consumption, even for hard-to-dry items | |
| Silence Pro: the extremely quiet 40 dB dishwasher | |
| TimeLight: program status and remaining time clearly displayed on floor in high resolution | |
| VarioFlex-baskets and VarioDrawer: enhanced flexibility options with more space on all levels | |
| Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life |
| Appliance placement | Fully built-in |
| Product size | Full size (60 cm) |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Buttons |
| Built-in water softener | Yes |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 1.9 m |
| Upper basket adjustable height | Yes |
| Upper basket adjustable height levels | 3 |
| Cutlery compartment type | Drawer |
| Cutlery basket type | Bosch VarioDrawer |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 14 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 40 dB |
| Dishwashing programs | 90min 60°C, Auto 45-65°C, Eco 50°C, Favourite, Intensive |
| Temperature (max) | 70 °C |
| Cycle time | 215 min |
| AquaStop function | Yes |
| Drying system | Heat exchanger/Zeolite |
| Maximum hot water supply temperature | 60 °C |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Half-load | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| Self-cleaning filter | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 60 mm |
| Floor indicator light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Salt indicator | Yes |
| Rinse aid indicator | Yes |
| Apps supported | Bosch Home Connect |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Water consumption per cycle | 9 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 65 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption per cycle | 0.645 kWh |
| Connected load | 2400 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 815 mm |
| Weight | 46.2 kg |
| Depth with door open | 1155 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 550 mm |
| Installation compartment height (min) | 815 mm |
| Installation compartment height (max) | 875 mm |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Fully Integrated Dishwashers
A fully integrated dishwasher is built into your cabinetry, completely concealing the appliance. The controls can be found on the inside edge of the door. This is the most effective way to achieve a seamless kitchen aesthetic. All fully integrated dishwashers will need a full-height furniture door and plinth for installation - if you're buying a replacement, it's likely you already have these in place.
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £243 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.