5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2946
Sony K65XR70U 65" QLED 4K Mini LED Smart TV + HTA7100.CEK Sound Bar
£1,898.50
Spread the cost:
£158.21 for 12 months at 0.0% APR***
Save £349.50
Separate Price: £2,248
Service that goes further
K65XR70U Bravia 7
65" QLED 4K Mini LED Smart TV
- D
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD QLED
- Operating System - Android TV
- The same technology used by movie creators, our XR Backlight Master Drive(1) uses local dimming to precisely control the thousands of LEDs on this 4K TV, uncovering every detail, even within shadows
- Turn your home into a BRAVIA Theatre
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 856 x 1445 x 345
- Warranty - 5 years parts and labour
HTA7100.CEK
Sound Bar
- Experience 360 Spatial Sound Mapping
- Number of Speakers - 9
- Bring The Cinema Standard Home
- Expand Your Home Entertainment Even Further
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 950 x 125
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K65XR70U Bravia 7
65" QLED 4K Mini LED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, D Rated
| Type | 65" QLED 4K Mini LED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR70U Bravia 7 |
| Components | K65XR70U, HTA7100.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2946 |
| EAN: | 4548736159846 |
| The same technology used by movie creators, our XR Backlight Master Drive(1) uses local dimming to precisely control the thousands of LEDs on this 4K TV, uncovering every detail, even within shadows | |
| Turn your home into a BRAVIA Theatre! Sony soundbars with 360 Spatial Sound Mapping(1) create phantom speakers around you in a cinematic layout; Acoustic Center Sync(2) delivers immersive audio-visual alignment | |
| Our One Slate, Seamless Edge TV design will blend with any interior and the 4-way stand provides ultimate flexibility. Our new Eco Remote(2) is rechargeable and backlit for cosy movie nights | |
| Over 10,000 apps and games are available on this Google TV(1), along with Voice Search(2), Apple AirPlay 2(4), and Chromecast built-in(5). You could save up to 395 on your energy bills with this television(7) | |
| HDMI 2.1 gaming features are included (4K/120fps, VRR, ALLM)(1) and our Game Menu 2(5) puts all essentials in one place. PS5 users will unlock extra gaming features. PS Remote Play(4) lets you play from anywhere | |
| You can redeem 10 movies in the SONY PICTURES CORE app, with 24 months of streaming. From IMAX Enhanced to Dolby Atmos(2) titles, there's no better way to see how incredible movies are on the BRAVIA 7! |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | QLED |
| Screen shape | Flat |
| Motion interpolation technology | XR Motion Clarity |
| LED backlighting type | Mini LED |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display refresh rates supported | 60 Hz, 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Analog signal format system | PAL I, SECAM B/G, SECAM D/K |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Number of tuners | 2 tuner(s) |
| Supported TV bands | UHF, VHF |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Vivid, FPS, Game, IMAX Enhanced, RTS, Standard, Vivid |
| App distribution platform | Google Play |
| Number of speakers | 4 |
| RMS rated power | 40 W |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HID, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2024 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Teletext function | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Backlight dimming technology | Local Dimming |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | BRAVIA Sync |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Power consumption (typical) | 302 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 67 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 109 kWh |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sony technologies (AV/TV) | Auto Genre Picture Mode, Auto HDR Tone Mapping, Chromecast Built-in, Eco Dashboard, Works With Apple HomeKit, XR Backlight Master Drive, XR Clear Image, XR Triluminos Pro |
| Width (with stand) | 1445 mm |
| Depth (with stand) | 345 mm |
| Height (with stand) | 856 mm |
| Weight (with stand) | 28.3 kg |
| Width (without stand) | 1445 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Height (without stand) | 832 mm |
| Weight (without stand) | 27.1 kg |
| Stand width | 1217 mm |
| Package width | 1574 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 1005 mm |
| Package weight | 37 kg |
| Desktop stand | Yes |
| Cables included | USB |
| Remote control included | Yes |
| Country of origin | Slovakia |
Sony HTA7100.CEK
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA7100.CEK |
| Components | K65XR70U, HTA7100.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2946 |
| EAN: | 4548736174061 |
| EXPERIENCE 360 SPATIAL SOUND MAPPING: The ultimate in home surround, physical and phantom speakers combine to create a wider sound field, drawing you deeper into every scene | |
| BRING THE CINEMA STANDARD HOME: Not only are industry-standard Dolby Atmos and DTS:X formats supported, but this soundbar is IMAX Enhanced certified too | |
| EXPAND YOUR HOME ENTERTAINMENT EVEN FURTHER: Optional rear speakers can be added for immersive sound from behind, and an optional subwoofer for deep, powerful bass | |
| READY TO GO STRAIGHT OUT OF THE BOX: With just one HDMI cable and the BRAVIA Connect app for guidance and control, setup and everyday use is quick and easy | |
| PAIR WITH BRAVIA TO UNLOCK MORE FEATURES: Dial dialogue volume up and down with Voice Zoom 3, control your devices from one remote, and elevate your home with matching designs | |
| EXPLORE NEW WAYS TO LISTEN TO MOVIES, MUSIC, GAMES & MORE: Even stereo content is transformed into rich surround sound with our AI-powered upmixer |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, IMAX Enhanced, DTS, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS-ES, DTS 96/24, DTS:X |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Number of speakers | 9 |
| Number of tweeter drivers | 3 |
| Number of woofer drivers | 2 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.0 |
| Soundbar power consumption | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 10.8 kg |
| Soundbar weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 185 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | AC, HDMI |
| Mounting brackets included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Atmos®, Voice Zoom 3, Airplay 2, X-Balanced Speaker |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.