5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2947
Sony K65XR80U 65" 4K OLED Smart TV + HTA7100.CEK Sound Bar
£1,948.50
Spread the cost:
£162.38 for 12 months at 0.0% APR***
Save £349.50
Separate Price: £2,298
Service that goes further
K65XR80U BRAVIA 8
65" 4K OLED Smart TV
- G
- Screen (Inches/Type) - 65 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Auto HDR Tone Mapping
- Auto Genre Picture Mode
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 855 x 1442 x 248
- Warranty - 5 years parts and labour
HTA7100.CEK
Sound Bar
- Experience 360 Spatial Sound Mapping
- Number of Speakers - 9
- Bring The Cinema Standard Home
- Expand Your Home Entertainment Even Further
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 950 x 125
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony K65XR80U BRAVIA 8
65" 4K OLED Smart TV, 4K Ultra HD, Black, G Rated
| Type | 65" 4K OLED Smart TV |
| Brand | Sony |
| Model | K65XR80U BRAVIA 8 |
| Components | K65XR80U, HTA7100.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2947 |
| EAN: | 4548736164840 |
| Auto HDR Tone Mapping | |
| Auto Genre Picture Mode | |
| Stream PlayStation games to your BRAVIA | |
| Dolby Vision for gaming. Supported | |
| Various features in HDMI 2.1 |
| Display diagonal | 165.1 cm (65) |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | OLED |
| Screen shape | Flat |
| Supported video modes | 480p, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Display diagonal (metric) | 1640 mm |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2 |
| Smart TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Smart modes | Cinema, Dolby Vision Bright, Dolby Vision Dark, Dolby Vision Vivid, FPS, Photo, RTS, Standard, Vivid |
| Video apps | Netflix |
| RMS rated power | 56 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Audio decoders | DTS Digital Surround, DTS Express, DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby Atmos, Dolby Audio |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HOGP, SPP |
| Web browser | Yes |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 300 x 300 mm |
| Introduction year | 2024 |
| Stand type | Legs stand |
| Stand colour | Silver |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Teletext function | Yes |
| Picture processing technology | Sony XR Contrast Booster |
| Game features | Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR) |
| Calman Ready | Yes |
| Remote access | Yes |
| USB recording | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 0 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| RS-232C ports | 0 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Number of OSD languages | 72 |
| Sleep timer | Yes |
| On/Off timer | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 83 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 110 kWh |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 1442 mm |
| Depth (with stand) | 248 mm |
| Height (with stand) | 855 mm |
| Weight (with stand) | 23.2 kg |
| Width (without stand) | 1442 mm |
| Depth (without stand) | 37 mm |
| Height (without stand) | 829 mm |
| Weight (without stand) | 22.3 kg |
| Package width | 1568 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 951 mm |
| Package weight | 44 kg |
| Remote control included | Yes |
Sony HTA7100.CEK
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTA7100.CEK |
| Components | K65XR80U, HTA7100.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2947 |
| EAN: | 4548736174061 |
| EXPERIENCE 360 SPATIAL SOUND MAPPING: The ultimate in home surround, physical and phantom speakers combine to create a wider sound field, drawing you deeper into every scene | |
| BRING THE CINEMA STANDARD HOME: Not only are industry-standard Dolby Atmos and DTS:X formats supported, but this soundbar is IMAX Enhanced certified too | |
| EXPAND YOUR HOME ENTERTAINMENT EVEN FURTHER: Optional rear speakers can be added for immersive sound from behind, and an optional subwoofer for deep, powerful bass | |
| READY TO GO STRAIGHT OUT OF THE BOX: With just one HDMI cable and the BRAVIA Connect app for guidance and control, setup and everyday use is quick and easy | |
| PAIR WITH BRAVIA TO UNLOCK MORE FEATURES: Dial dialogue volume up and down with Voice Zoom 3, control your devices from one remote, and elevate your home with matching designs | |
| EXPLORE NEW WAYS TO LISTEN TO MOVIES, MUSIC, GAMES & MORE: Even stereo content is transformed into rich surround sound with our AI-powered upmixer |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio decoders | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, IMAX Enhanced, DTS, DTS-HD HR, DTS-HD Master Audio, DTS-ES, DTS 96/24, DTS:X |
| Enhanced Audio Return Channel (eARC) | Yes |
| Number of speakers | 9 |
| Number of tweeter drivers | 3 |
| Number of woofer drivers | 2 |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Colour name | Black |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LED |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Spotify Connect | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Connectivity technology | Wired |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Wi-Fi ready | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| HDMI in | 1 |
| Number of HDMI outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.0 |
| Soundbar power consumption | 0.5 W |
| Width | 950 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 10.8 kg |
| Soundbar weight | 4.6 kg |
| Package width | 1015 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 185 mm |
| Package weight | 7.6 kg |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cables included | AC, HDMI |
| Mounting brackets included | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Sony technologies (AV/TV) | Dolby Atmos®, Voice Zoom 3, Airplay 2, X-Balanced Speaker |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.