5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
SONYPACK2981
Sony XR42A90KU 42" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV + HTB600.CEK Sound Bar
£1,498.50
Spread the cost:
£124.88 for 12 months at 0.0% APR***
Save £199.50
Separate Price: £1,698
Service that goes further
XR42A90KU A90K BRAVIA XR
42" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV
- G
- Screen (Inches/Type) - 42" 4K Ultra HD OLED
- Operating System - Android TV
- Immersive OLED experience in compact form Sony BRAVIA XR MASTER Series OLED XR-42A90K
- With exceptional colour, pure blacks for real-life depth and texture, and superior viewing angles, Sony OLED is simply stunning
- Product Dimensions with Stand (HxWxD) (mm) - 551 x 933 x 225
- Warranty - 5 years parts and labour
HTB600.CEK
Sound Bar
- 3.1.2ch surround sound experience
- Number of Speakers - 13
- Up-firing speakers for overhead audio
- Powerful wireless subwoofer and centre speaker for clear dialogue
- Sound Bar Dimensions (HxWxD) (mm) - 64 x 950 x 110
- Warranty - 1 year parts and labour
Sony XR42A90KU A90K BRAVIA XR
42" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV, Black, G Rated
| Type | 42" 4K Ultra HD HDR OLED Smart Google TV |
| Brand | Sony |
| Model | XR42A90KU A90K BRAVIA XR |
| Components | XR42A90KU, HTB600.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2981 |
| EAN: | 4548736138407 |
| Immersive OLED experience in compact form Sony BRAVIA XR MASTER Series OLED XR-42A90K | |
| With exceptional colour, pure blacks for real-life depth and texture, and superior viewing angles, Sony OLED is simply stunning | |
| The screen is the speaker. Acoustic Surface Audio+ for sound that moves with the picture | |
| Perfect for PlayStation5 BRAVIA OLED TVs deliver fast and smooth gameplay with HDMI 2.1 | |
| BRAVIA CORE is an exclusive streaming service included on BRAVIA XR TVs, with hundreds of movies waiting for you | |
| A 2-way stand for real versatility - standard position or raised for a soundbar or gaming |
| Display diagonal | 106.7 cm (42") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display technology | OLED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Tuner type | Analog & digital |
| Smart TV | Yes |
| Internet TV | Yes |
| Operating system installed | Android TV |
| Operating system version | Android 10 |
| Screen mirroring | Yes |
| Apple AirPlay 2 support | Yes |
| Video apps | 4oD, All 4, Amazon Prime Video, Apple TV, DAZN, Disney+, Freeview Play, Google TV, ITV Hub, My5, Rakuten TV, Vimeo, YouTube |
| Music apps | Classic FM, Spotify, YouTube Music |
| Sports apps | BT Sport |
| Lifestyle apps | Facebook, Google Talk, Skype |
| Number of speakers | 3 |
| RMS rated power | 25 W |
| Sound modes | Cinema, Dialog, Dolby Audio, Music, Sports, Standard |
| Audio system | Two channel linear PCM: 48kHz 16bits, Dolby Audio, Dolby Atmos, DTS |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Miracast | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Stand type | Center stand |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Subtitles function | Yes |
| Dolby Vision | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| 4K Ultra HD upscaling | Yes |
| Auto standby | Yes |
| Parental control | Yes |
| USB playback | Yes |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Common interface (CI) | Yes |
| Common interface Plus (CI+) | Yes |
| HDMI version | 2.0/2.1 |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| Composite video out | 1 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 1 |
| Voice control | Yes |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Sleep timer | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 52 kWh |
| Power consumption (typical) | 52 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 67 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy saving mode | Yes |
| Width (with stand) | 933 mm |
| Depth (with stand) | 225 mm |
| Height (with stand) | 551 mm |
| Weight (with stand) | 16.4 kg |
| Width (without stand) | 933 mm |
| Depth (without stand) | 57 mm |
| Height (without stand) | 546 mm |
| Weight (without stand) | 13.3 kg |
| Stand width | 500 mm |
| Cables included | AC |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | RMT-TX440E |
| Smart Remote included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Hybrid Log-Gamma (HLG) | Yes |
| Motion control | Yes |
| Annual energy consumption | 52 kWh |
| HDMI | Yes |
| Dimensions (W x D x H) with stand | 933 x 225 x 551 mm |
| Mains power | Yes |
| Picture mode | Vivid,Standard,Cinema,IMAX Enhanced,Game,Graphics,Photo,Custom,Dolby Vision Bright,Dolby Vision Dark,Netflix calibrated |
| Dimensions (with stand) (WxHxD) | 933 x 551 x 225 mm |
| Stand weight | 3.1 kg |
| Stand | 2way position(Standard position/Soundbar position) |
| Smart TV applications | Google TV |
| Analogue tuner | Yes |
| DVB-T2 tuner | Yes |
| Sound technology | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Processor | Cognitive Processor XR |
Sony HTB600.CEK
Sound Bar, Black
| Type | Sound Bar |
| Brand | Sony |
| Model | HTB600.CEK |
| Components | XR42A90KU, HTB600.CEK |
| Also known as: | SONYPACK2981 |
| EAN: | 4548736165335 |
| 3.1.2ch surround sound experience | |
| Up-firing speakers for overhead audio | |
| Powerful wireless subwoofer and centre speaker for clear dialogue |
| Audio output channels | 3.1.2 channels |
| Number of speakers | 13 |
| Subwoofer included | Yes |
| Subwoofer connectivity | Wired/Wireless |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | Yes |
| Virtual surround | Yes |
| Country of origin | Vietnam |
| Width | 950 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 31 kg |
| Subwoofer width | 210 mm |
| Subwoofer depth | 388 mm |
| Subwoofer height | 388 mm |
| Subwoofer weight | 7.7 kg |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 1020 mm |
| Package height | 259 mm |
| Package weight | 16 kg |
| Package type | Box |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
5 years parts and labour, 5 years subject to registration within 90 days of purchase.To register your warranty go to www.sony.co.uk/promo/5yearwarranty.Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
5
Year
Warranty
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
You've added an item to your basket.