2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SOP6900TN Victoria
Built-In Electric Single Oven with Pyrolytic Cleaning, Black, A+ Rated
Retail Price
£789
Save £70
Was £859
Free Delivery
Spread the cost:
£65.75 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Sat 16th May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.39 p/m
Flexible Finance Options
£65.75 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: SOP6900TN
- Capacity (Usable Litres) - 68
- Electrical Connection - Hard-wired
- Facilitated cavity cleaning due to special antacid lining
- Timely temperature management and heat uniformity
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 592 x 597 x 548
Energy
Rating
| Type | Built-In Electric Single Oven |
| Brand | Smeg |
| Model | SOP6900TN Victoria |
| Also known as: | SOP6900TN |
| EAN: | 8017709314903 |
| Facilitated cavity cleaning due to special antacid lining | |
| Timely temperature management and heat uniformity | |
| Rapid pre-heating provides a reduction in the cooking cavity heating time by up to 50% |
| Number of ovens | 1 |
| Oven size | Medium |
| Oven type | Electric |
| Total oven(s) interior capacity | 68 L |
| Oven net capacity | 68 L |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Oven defrost function | Yes |
| Keep warm function | Yes |
| Pizza making function | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Oven cooking method | Thermo-ventilated |
| Top heating | Yes |
| Top heating power | 1000 W |
| Bottom heating | Yes |
| Bottom heating power | 1200 W |
| Top and bottom heating | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Oven thermostat range | 30 - 280 °C |
| Grill power | 2700 W |
| Fan grill function | Yes |
| Top, bottom & fan | Yes |
| Top, bottom, fan + convection (turbo mode) | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Number of cooking programs | 9 |
| Cleaning type | Pyrolytic |
| Number of shelves | 5 shelves |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Interior material | Enamel |
| Control position | Front |
| Display type | LCD |
| Door hinge | Down |
| Door material | Glass |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Removable oven door | Yes |
| Number of glass door panels | 4 |
| Cool door | Yes |
| Soft closing door | Yes |
| Cord length | 1.15 m |
| Timer type | Mechanical |
| Delayed start timer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 1.09 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 0.68 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 3000 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 81 |
| Current | 13 A |
| Power connection type | Hard-wired |
| Energy consumption (conventional) | 3.92 MJ |
| Energy consumption (forced convection) | 2.45 MJ |
| Power plug type | Hard Wired |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Interior light | Yes |
| Lamps quantity | 2 lamp(s) |
| Lamp type | Halogen |
| Bulb power | 40 W |
| Installation compartment width | 564 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 585 mm |
| Width | 597 mm |
| Depth | 548 mm |
| Height | 592 mm |
| Weight | 38.4 kg |
| Interior dimensions (W x D x H) | 470 x 401 x 353 mm |
| Installation compartment width (min) | 554 mm |
| Installation compartment height (min) | 583 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 42.1 kg |
Important Product Information: This is a built in Single Oven; it can be built in at eye-level or underneath a worktop.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £40 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.