5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch SPS4HMI49G
Series 4 Slimline Dishwasher, 10 Place Settings, Silver, E Rated
£610.79
£630.79 with delivery
Spread the cost:
£50.90 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: SPS4HMI49G/NP
- EX DISPLAY - WAS Ģ549.00 - THIS PRODUCT MAY HAVE SOME SMALL MARKS/SCRATCHES
- Place Settings - 10
- ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads
- Silence Plus: the remarkably quiet 44 dB dishwasher
- Rackmatic: even more adjustment options and thus maximum flexibility
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 450 x 600
Energy
Rating
| Type | Slimline Dishwasher |
| Brand | Bosch |
| Model | SPS4HMI49G |
| EAN: | 0200000002029 |
| This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| ExtraDry: extra drying option for difficult-to-dry loads | |
| Silence Plus: the remarkably quiet 44 dB dishwasher | |
| Rackmatic: even more adjustment options and thus maximum flexibility | |
| Home Connect: home appliances with smart connectivity for an easier everyday life | |
| Auto Programmes: automatically selects the best cleaning performance programme |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product size | Slimline (45 cm) |
| Door colour | Silver |
| Built-in display | Yes |
| Control panel colour | Stainless steel |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.75 m |
| Inlet hose length | 1.65 m |
| Outlet hose length | 2.05 m |
| Number of baskets | 2 basket(s) |
| Tub material | Stainless steel |
| Number of place settings | 10 place settings |
| Number of washing programs | 6 |
| Noise emission class | B |
| Noise level | 44 dB |
| Dishwashing programs | Auto 45-65°C, Eco 50°C, Express, Favorite, Intensive 70°C, Silent 50°C |
| Cycle time | 220 min |
| AquaSensor function | Yes |
| Extra dry | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Water consumption per cycle | 9.5 L |
| Energy consumption per 100 cycles | 76 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 450 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 40 kg |
| Depth with door open | 1155 mm |
| Bosch technologies (dish washing) | Extra Dry, Home Connect, RackmaticŪ |
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Ex Display Item
This product has been on display in our showroom and may have some small marks/scratches.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 18th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £203.60 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.