2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SR964XGH Victoria
60cm 4 Burner Gas Hob, Stainless Steel
£409
Free Delivery
- Product code: SR964XGH
- 59.5 cm hob
- 3 gas burners + 1 fast
- Cast iron stand
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 30 x 595 x 500
| Type | 4 Burner Gas Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | SR964XGH Victoria |
| Also known as: | SR964XGH |
| EAN: | 8017709200114 |
| 59.5 cm hob | |
| 3 gas burners + 1 fast | |
| Cast iron stand |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 600 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Extra large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3300 W |
| Cooking zone 2 type | Simmer |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1050 W |
| Cooking zone 3 type | Regular |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right rear |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1650 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right front |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1650 W |
| Pan support material | Cast iron |
| Finish type | Matt |
| Safety valve | Yes |
| Control type | Rotary |
| Control position | Top front |
| Electronic ignition | Yes |
| Flame failure device | Yes |
| Connected load (electric) | 1 W |
| Connected load (gas) | 7800 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 595 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 11.3 kg |
| Cord length | 1.2 m |
| Installation compartment width | 560 mm |
| Installation compartment depth | 482 mm |
| Installation compartment depth (min) | 478 mm |
| Installation compartment depth (max) | 482 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 12.7 kg |
Cast iron pan stands
The majority of Smeg gas hobs have heavy duty cast iron stands resistant to high temperature. They are very robust and their appearance does not deteriorate with time.
Victoria aesthetic line
Victoria is the aesthetic line dedicated to people who savour the warm reception and welcoming atmosphere of home, places filled with tranquillity, joy and laughter, where time seems to stop, where passion for good food is seen through utmost attention to details.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.