2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SRV596GH5 Cucina
89cm 5 Burner Gas Hob, Stainless Steel
Retail Price
£529
Free Delivery
Spread the cost:
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now and get this from Sat 23rd May
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.19 p/m
Flexible Finance Options
£44.09 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: SRV596GH5
- 5 burner gas hob gives you lots of room to cook
- Easy to use one touch ignition
- Sturdy, durable cast iron pan supports
- Electrical Connection - Plug In
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 30 x 885 x 500
| Type | 5 Burner Gas Hob |
| Brand | Smeg |
| Model | SRV596GH5 Cucina |
| Also known as: | SRV596GH5 |
| EAN: | 8017709110505 |
| 5 burner gas hob gives you lots of room to cook | |
| Easy to use one touch ignition | |
| Sturdy, durable cast iron pan supports | |
| Wok burner provides quick, intense heat | |
| Dimensions (cm) - H3 x W88.5 x D50 |
| Product colour | Stainless steel |
| Appliance placement | Countertop |
| Hob width size | 900 mm |
| Hob type | Gas |
| Top surface type | Stainless steel |
| Number of cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of gas cooking zones | 5 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 0 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Large |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left rear |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 3100 W |
| Cooking zone 2 type | Simmer |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left front |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 1100 W |
| Cooking zone 3 type | Extra large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 5000 W |
| Cooking zone 4 type | Regular |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1700 W |
| Cooking zone 5 type | Regular |
| Cooking zone 5 shape | Round |
| Cooking zone 5 position | Right front |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1700 W |
| Wok burner | Yes |
| Wok burner position | Middle |
| Wok burner power | 5000 W |
| Simmer cooking zone | 1050 W |
| Regular cooking zone | 1650 W |
| Large cooking zone | 3100 W |
| Extra large high-speed cooking zone | 5000 W |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Electronic ignition | Yes |
| Connected load (gas) | 12400 W |
| Power plug type | Type G |
| Width | 885 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 30 mm |
| Installation compartment width | 844 mm |
| Installation compartment depth (min) | 478 mm |
| Installation compartment depth (max) | 482 mm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Order now and get this from Sat 23rd May
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.19
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £10 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.