Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg SST3455I
Built-In Larder Fridge
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: SST3455I
- Large Salad Crisper
- Chiller Compartment
- Flame Retardant Back
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 545
Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Blomberg |
| Model | SST3455I |
| EAN: | 8690842377488 |
| Large Salad Crisper | |
| Chiller Compartment | |
| Flame Retardant Back | |
| Internal LED Display | |
| Chrome Wire Wine Rack |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 2 |
| Door hinge | Right |
| Reversible doors | Yes |
| Door assembly | Door slider |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Fridge door balconies | 5 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Fridge net capacity | 309 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Super Cool function | Yes |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fridge interior light | Yes |
| Energy efficiency class | F |
| Annual energy consumption | 142 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 55 kg |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1854 mm |
| Package weight | 59.9 kg |
| Total net capacity | 309 L |
| Fast freeze function | Yes |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
Large Salad Crisper
Our spacious salad crisper gives you more than enough room to store all your favourite fruit and vegetables.
Chiller Compartment
Providing the ideal environment for your meat, fish and dairy items, the chiller compartment maintains a low temperature of around 0°C to help them stay fresh for longer.
Flame Retardant Back
All our current refrigeration products are manufactured with either a metal flame retardant back or an aluminium foil covered flame retardant back, providing increased protection. All our refrigeration products exceed UK and European safety standards.
Chrome Wire Wine Rack
Fusing functionality and style, our elegant chrome wire wine rack gives you a dedicated space to store your wine and 2 litre bottles.
Internal LED Display
Discreetly implemented on the top, inside trim of the appliance, the LED display can be used to change temperature settings and to activate our Fast Freeze setting with ease.
Loading
You've added an item to your basket.