5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Blomberg SST4455VI
Built-In Larder Fridge, Sliding Hinge, E Rated
£579.99
Free Delivery
Spread the cost:
£48.34 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: SST4455VI
- Net Capacity - Fridge 309 Litres
- VitaminCare+
- Chiller Compartment
- Internal LED Display
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1775 x 540 x 545

Energy
Rating
| Type | Built-In Larder Fridge |
| Brand | Blomberg |
| Model | SST4455VI |
| EAN: | 8690842606724 |
| Note | We have this item in stock, and you can also view a demonstration model on display in our showroom |
| VitaminCare+ | |
| Chiller Compartment | |
| Internal LED Display | |
| Large Salad Crisper | |
| Chrome Wire Wine Rack | |
| Flame Retardant Back |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | Not applicable |
| Built-in display | Yes |
| Fridge number of shelves/baskets | 5 |
| Number of vegetable drawers | 1 |
| Door hinge | Slide-out |
| Reversible doors | Yes |
| Display type | LED |
| Fridge door balconies | 4 |
| Egg balcony | Yes |
| Bottle rack | Yes |
| Shelves material | Glass |
| Adjustable shelves | Yes |
| Chrome wire wine rack | Yes |
| Flame-retardant back | Yes |
| Door hinge note | Sliding hinges |
| Fridge net capacity | 309 L |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Automatic defrost (fridge) | Yes |
| Minimum operating temperature | 10 °C |
| Maximum operating temperature | 43 °C |
| Fresh zone compartment | Yes |
| Fresh zone compartment net capacity | 309 L |
| Fridge interior light | Yes |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 114 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 540 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 1775 mm |
| Weight | 55 kg |
| Package tare weight | 4.84 kg |
| Package width | 575 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 1854 mm |
| Package weight | 59.9 kg |
| Total net capacity | 309 L |
| Fast freeze function | Yes |
Important Product Information: This is a built in Larder Fridge; it needs to be built into a tall cabinet and will NOT fit underneath a worktop.
VitaminCare+
VitaminCare+ simulates natural sunlight to preserve nutrients in your fruit and vegetables, so you can enjoy a healthier lifestyle with more nutritious meals than ever.
Chiller Compartment
Providing the ideal environment for your meat, fish and dairy items, the chiller compartment maintains a low temperature of around 0C to help them stay fresh for longer.
Internal LED Display
Discreetly implemented on the top, inside trim of the appliance, the LED display can be used to change temperature settings and to activate our Fast Freeze setting with ease.
Large Salad Crisper
Our spacious salad crisper gives you more than enough room to store all your favourite fruit and vegetables.
Chrome Wire Wine Rack
Fusing functionality and style, our elegant chrome wire wine rack gives you a dedicated space to store your wine and 2 litre bottles.
Flame Retardant Back
All our refrigeration products have metal or aluminium foil-covered flame-retardant backs for added safety, exceeding UK and European safety standards.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.blomberg.co.uk/support/register.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £193.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.