10
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr SUFc3703
Low Frost Built-Under Freezer, Fixed Hinge, D Rated
£689
Save £135
Was £824
£709 with delivery
Spread the cost:
£57.42 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: SUFC3703/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £824
- Net Capacity - 94 Litres
- Replaceable door seal
- SabbathMode
- Integrated rails for freezer drawers
- Warranty - 10 year Warranty
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 858 x 597 x 550
Energy
Rating
| Type | Low Frost Built-Under Freezer |
| Brand | Liebherr |
| Model | SUFc3703 |
| Also known as: | SUFC3703 |
| EAN: | 0200000004112 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Replaceable door seal | |
| SabbathMode | |
| Integrated rails for freezer drawers | |
| Power failure alarm |
| Appliance placement | Undercounter |
| Product colour | White |
| Reversible doors | Yes |
| Freezer number of shelves/baskets | 3 |
| Door hinge | Right |
| Freezer net capacity | 94 L |
| Freezing capacity | 7.2 kg/24h |
| Storage time during power failure | 17.5 h |
| Star rating | 4* |
| Climate class | SN-T |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 36 dB |
| Ice cube tray | Yes |
| Freezer temperature (min) | -15 °C |
| Freezer temperature (max) | -28 °C |
| Interior light | Yes |
| Lamp type | LED |
| Door open alarm | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Energy efficiency class | D |
| Annual energy consumption | 140 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.309 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Current | 2 A |
| Width | 597 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 858 mm |
| Weight | 35 kg |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height (min) | 860 mm |
| Installation compartment height (max) | 920 mm |
| Package width | 615 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 930 mm |
| Package weight | 36 kg |
| Liebherr technologies (food storage) | SmartFrost |
Important Product Information: This is a built under Freezer; it needs to be built underneath a worktop.
10 years parts and labour warranty, subject to registration within 1 year of purchase via the Liebherr SmartDevice app. For more information go to www.liebherr.com/en-gb/fridges-freezers/10yearguarantee-3265806
10
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 21st May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £229.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.