2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg SUK61PX8 Concert
Dual Fuel Cooker with Single Oven, Stainless Steel, A Rated
Retail Price
£1,279
Free Delivery
Spread the cost:
£106.59 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
Order now for delivery in 7-28 days
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.49 p/m
Flexible Finance Options
£106.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: SUK61PX8
- Capacity (Usable Litres) - 70
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 1
- Number of Zones - 4
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 915 x 600 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | Dual Fuel Cooker with Single Oven |
| Brand | Smeg |
| Model | SUK61PX8 Concert |
| Also known as: | SUK61PX8 |
| EAN: | 8017709147761 |
| Gas provides constant control of the heat source, with an immediate change in temperature | |
| The oven has a fan equipped with a circular heating element allowing cooking with rotating heat | |
| The best cooking performance at the highest energy efficiency | |
| New cooling system with tangential fan and airflow from the door to the splashback | |
| Easy oven cleaning thanks to special pyrolytic function | |
| Easy and intuitive timer setting with a simple buttons | |
| Cooker top flushed with the working area thanks to adjustable feet | |
| Internal door glasses are easily removable for complete cleaning | |
| Several cooking levels allow maximum flexibility of use | |
| During any function, the external door glass is cold, avoiding any risk of burns | |
| Lighter and tastier food thanks to airfry basket | |
| Barbeque cooking directly in the oven with the double-sided grill | |
| Baking with refractory stone for soft and crispy pizza and yeast products (STONE optional accessory) | |
| More space thanks to the lower compartment, ideal for storing accessories or cooking utensils |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Stainless steel |
| Control type | Rotary |
| Control position | Front |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Small |
| Cooking zone 1 power | 1000 W |
| Cooking zone 2 type | Medium |
| Cooking zone 2 power | 1750 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 power | 4000 W |
| Number of ovens | 1 |
| Oven net capacity | 70 L |
| Grill | Yes |
| Total oven(s) interior capacity | 70 L |
| Oven gross capacity | 70 L |
| Conventional cooking | Yes |
| Energy consumption (conventional) | 0.89 kWh |
| Energy consumption (forced convection) | 1.09 kWh |
| Energy efficiency class (old) | A |
| Current | 13 A |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 915 mm |
| Height (min) | 900 mm |
| Weight | 60.8 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 900 mm |
| Package weight | 68 kg |
| Country of origin | Italy |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.49
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £240 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood

Loading
You've added an item to your basket.