3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
TOWER T19058
Slushie Fusion 2.6 Litre 5-in-1 Frozen Drinks Maker, Black
£178.02
£184.02 with delivery
Service that goes further
- Product code: T19058
- Power Output (Watts) - 220
- SIMPLE FROZEN DRINKS
- Digital Display With 5 Pre-Sets
- Easyfill With Slushfusion Technology
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 424 x 177 x 429
| Type | Slushie Fusion 2.6 Litre 5-in-1 Frozen Drinks Maker |
| Brand | TOWER |
| Model | T19058 |
| EAN: | 5056784518120 |
| SIMPLE FROZEN DRINKS: Serve frozen refreshments to friends and family in no time with no preparation required. Simply add your chosen juice or soft drink and the Slushie Maker will do the rest, | |
| DIGITAL DISPLAY WITH 5 PRE-SETS: Easy to read LED display allows you to choose from five drink pre-sets. Slush, Cocktail, Frappe, Milkshake and Wine settings automatically program the slushie maker for your convenience, whilst manual controls allow you to adjust the thickness | |
| EASYFILL WITH SLUSHFUSION TECHNOLOGY: Effortlessly add your preferred drink at the top by sliding open the lid and pouring into the barrel. SlushFusion technology will freeze your mixtures, transforming it into delicious slush that stays frozen for up to 12 hours | |
| CHILLCORE TECHNOLOGY: Built-in compressor refrigeration ensures no pre-cooling is needed for optimum performance. ChillCore technology utilises 360 rotation and quiet operation to blend your mixtures for delicious frozen drinks in under 30 minutes without disturbance |
| Power | 220 W |
| AC input voltage | 240 V |
| Power plug type | Type G |
| Built-in display | Yes |
| Product colour | Black |
| Display | LED |
| Ice shapes | Cone ice, Flake ice |
| Water tank capacity | 2.6 L |
| Cable colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Width | 177 mm |
| Depth | 429 mm |
| Height | 424 mm |
| Weight | 10.4 kg |
| Package width | 254 mm |
| Package depth | 511 mm |
| Package height | 519 mm |
| Package weight | 12.8 kg |
3 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase. To activate your warranty go to www.registermywarranty.co.uk/.
3
Year
Warranty
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Loading
You've added an item to your basket.