2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Neff T36FBE1L0
N30 59cm Induction Hob, Black
£299
Save £100
Was £399
£319 with delivery
- Product code: T36FBE1L0/NP
- NO PACKAGING - WAS £399
- Touch Control
- Power Boost
- Induction
- Hard Wired
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 51 x 592 x 522
| Type | Induction Hob |
| Brand | Neff |
| Model | T36FBE1L0 |
| EAN: | 0200000002849 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Touch Control – Control your hob with just one touch and a timer | |
| Power Boost – An extra surge of heat when you need fast results | |
| Induction – the heat is generated directly in the cookware for precise cooking that stops when power is off |
| Product colour | Black |
| Appliance placement | Built-in |
| Hob width size | 60 cm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Top surface type | Ceramic |
| Number of cooking zones | 4 zone(s) |
| Number of electric cooking zones | 4 zone(s) |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Cooking zone 1 position | Left front |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 1 boost | 3100 W |
| Cooking zone 2 type | Regular |
| Cooking zone 2 shape | Round |
| Cooking zone 2 position | Left rear |
| Cooking zone 2 power source | Electric |
| Cooking zone 2 diameter | 180 mm |
| Cooking zone 2 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 boost | 3100 W |
| Cooking zone 3 type | Large |
| Cooking zone 3 shape | Round |
| Cooking zone 3 position | Right front |
| Cooking zone 3 power source | Electric |
| Cooking zone 3 diameter | 210 mm |
| Cooking zone 3 power | 2200 W |
| Cooking zone 3 boost | 3700 W |
| Cooking zone 4 type | Small |
| Cooking zone 4 shape | Round |
| Cooking zone 4 position | Right rear |
| Cooking zone 4 power source | Electric |
| Cooking zone 4 diameter | 145 mm |
| Cooking zone 4 power | 1400 W |
| Cooking zone 4 boost | 2200 W |
| Number of simultaneously used cooking zones | 4 |
| Frame type | Front trim |
| Frame form | Bevel |
| Frame colour | Black |
| Boost function | Yes |
| Number of boosters | 4 |
| Number of power levels | 17 |
| Pan detection | Yes |
| Control type | Touch |
| Control position | Top front |
| Built-in display | Yes |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Auto-off timer cooks food safely | Yes |
| Ready alarm | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cleaning lock | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Connected load (electric) | 4600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| NEFF technologies (cooking) | PowerBoost |
| Width | 592 mm |
| Depth | 522 mm |
| Height | 51 mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Cord length | 1.1 m |
| Installation compartment width | 56 cm |
| Installation compartment depth (min) | 49 cm |
| Installation compartment depth (max) | 50 cm |
| Installation compartment height | 5.1 cm |
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.neff-home.com/uk/service/warranty.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Induction Hobs
Induction hobs can be installed either flush or surface mounted. We are only able to install surface mounted hobs unless the worktop cut-out has already been prepared as per the example image below. If you're buying a replacement, it's likely you already have this in place.
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 24th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£4.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £99.67 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.