2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark TF200SUK
Blade, Black
£249
£255 with delivery
Service that goes further
- Product code: TF200SUK
- Style - Household bladeless fan
- Powerful Bladeless Fan
- CUSTOMISE YOUR COOL
- SPECIALITY MODES: Sleep, Boost and Breeze
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 780 x 802 x 302

| Type | Blade |
| Brand | Shark |
| Model | TF200SUK |
| EAN: | 622356340700;0622356340700 |
| Powerful Bladeless Fan: High-Speed, Multi-Directional Cooling Projects Air Up To 20 Metres* (*In Boost Mode.) | |
| Customise Your Cool: Pivot From Vertical To Horizontal. Twist Vents To Cool In 2 Directions. Oscillate Up To 180. Adjust The Height For Any Space | |
| Quiet Power: Choose Your Chill With 10 Speeds, From Quiet, Gentle Cooling (Just 40Db In Setting 1) To Powerful Cooling | |
| Speciality Modes: Sleep, Boost And Breeze | |
| Timer Mode: 1, 2, 4, 8 Or 12 Hours |
| Type | Household bladeless fan |
| Product colour | Black, Gold |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 10 |
| Auto oscillating | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Noise level | 40 dB |
| Oscillation range | 180° |
| Height adjustment range | 112 - 128 mm |
| Control type | Remote |
| Timer | Yes |
| Timer duration (maximum) | 12 h |
| Turbo mode | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Breeze function | Yes |
| Power source type | AC |
| Width | 802 mm |
| Depth | 302 mm |
| Height | 780 mm |
| Weight | 6.45 kg |
| Remote control included | Yes |
| Package width | 380 mm |
| Package depth | 302 mm |
| Package height | 549 mm |
| Package weight | 9.4 kg |
2 years parts and labour, subject to registration within 28 days of purchase To activate your warranty go to www.sharkclean.co.uk/register-guarantee.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.

Loading
You've added an item to your basket.