Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark TH200UK
Cooling and Heating Fan
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: TH200UK
- Style - Household bladeless fan
- Powerful Airflow
- Intelligent Heating
- Endless Customisation
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 1170 x 350 x 300

The?Shark TurboBlade Cool + Heat?is your all-season solution for personalised comfort. Engineered with advanced bladeless technology, it pulls in surrounding air and circulates a powerful breeze across your space. Whether you're cooling off in summer or warming up in winter, this versatile device transforms effortlessly between vertical and horizontal modes to suit your environment.
Enjoy?endless customisation?with 10 cooling fan speeds and 3 heating modes. Discover intelligent?heating with Thermo IQ Mode, which automatically adjusts to maintain your ideal temperature and delivers fast personal space heating in minutes**. Need to cool down? The 180° oscillation ensures air reaches every corner of the room in fan mode, while twistable vents let you direct airflow exactly where you need it.
Designed for convenience, the TurboBlade features a?magnetic, detachable remote?that puts full control at your fingertips – from temperature settings to oscillation and fan speed. Plus, its?wipe-clean surface?makes maintenance a breeze. And the built-in?Dust Defence filter captures particles, protecting the machine’s interior for optimised performance.
Included in the box are the?TurboBlade Cool + Heat?unit, 2 Blades, Pole, Base Plate, Remote Control and two AAA batteries, giving you everything you need to enjoy powerful comfort all year round. Sleek, versatile and easy to use – it’s the perfect addition to any modern home.
*In Thermo IQ only.
**Tested internally in Thermo IQ mode set up to 32°C, 1.2m distance from heater, 1.30m personal space width.
| Type | Cooling and Heating Fan |
| Brand | Shark |
| Model | TH200UK |
| EAN: | 0622356323741 |
| Powerful Airflow: Bladeless technology pulls in surrounding air and circulates a powerful breeze throughout your room | |
| Intelligent Heating*: Enjoy fast personal-space heating in minutes** with Thermo IQ, which auto adjusts to maintain your selected temperature | |
| Endless Customisation: Use the fan in vertical Tower Mode or swap to horizontal Air Blanket Mode and twist vents in multiple directions | |
| Remote Control Included: With Sharks magnetic, detachable remote, you can set temperatures, choose fan speeds, select oscillation, and more | |
| Easy to Clean: Wipe-clean design and a Dust Defence filter at the base to capture particles for optimised performance | |
| Included: TurboBlade Cool + Heat Base, 2 Blades, Pole, Base Plate, Remote Control & 2x AAA batteries | |
| Dimensions: H: 116.68 x W: 34.97 x L: 29.9cm. Weight: 9.2kg. Colour: Charcoal/Gold |
| Type | Household bladeless fan |
| Product colour | Charcoal, Gold |
| Placement | Floor |
| Number of speeds | 10 |
| Auto oscillating | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Noise level | 68 dB |
| Airflow | 2004 m³/h |
| Oscillation range | 180° |
| Height adjustment range | 112 - 128 mm |
| Control type | Remote |
| Timer | Yes |
| Timer duration (maximum) | 8 h |
| Handle(s) | Yes |
| Turbo mode | Yes |
| Cord length | 3 m |
| Number of settings | 10 |
| Washable filter | Yes |
| Country of origin | China |
| Power source type | AC |
| Power consumption (typical) | 2200 W |
| AC input voltage | 240 V |
| Voltage | 240 V |
| Width | 350 mm |
| Depth | 300 mm |
| Height | 1170 mm |
| Weight | 9.98 kg |
| Remote control included | Yes |
| Manual | Yes |
| Expanded Polystyrene (EPS) packaging weight | 0 g |
| Paper packaging weight | 3.5 kg |
| Metal packaging weight | 0 g |
| Wood packaging weight | 0 g |
| Plastic packaging weight | 0 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 298 x 448 x 640 mm |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 448 mm |
| Package height | 640 mm |
| Package weight | 12.9 kg |
| Package type | Box |
| Colour | Yes |
| Master (outer) case volume | 90124 cm³ |

Loading
You've added an item to your basket.