5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg TR103P Victoria
100cm Dual Fuel Range Cooker, Cream, A Rated
Retail Price
£2,999
Free Delivery
Spread the cost:
£249.92 for 12 months at 0.0% APR***
Save more together
Service that goes further
- Product code: TR103P
- Triple glazed door
- Hob Type - Gas hob
- Number of Ovens - 3
- Number of Burners - 6
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 910 x 1000 x 600 (excluding handles and knobs)
Energy
Rating
| Type | 100cm Dual Fuel Range Cooker |
| Brand | Smeg |
| Model | TR103P Victoria |
| Also known as: | TR103P |
| EAN: | 8017709241483 |
| Triple glazed door | |
| Air cooling system | |
| Closed door grilling | |
| Easy clean enamel interior | |
| Side opening door | |
| Vapor clean function |
| Product type | Freestanding cooker |
| Product colour | Cream |
| Control type | Rotary |
| Built-in display | Yes |
| Control position | Top right / left |
| Hob type | Gas |
| Number of cooking zones | 6 zone(s) |
| Wok burner | Yes |
| Liquefied Petroleum Gas (LPG) convertible | Yes |
| Top surface type | Cast iron |
| Number of gas cooking zones | 6 zone(s) |
| Cooking zone 1 position | Right front |
| Cooking zone 1 power source | Gas |
| Cooking zone 1 power | 1800 W |
| Cooking zone 2 position | Right rear |
| Cooking zone 2 power source | Gas |
| Cooking zone 2 power | 2900 W |
| Cooking zone 3 position | Central |
| Cooking zone 3 power source | Gas |
| Cooking zone 3 power | 1000 W |
| Cooking zone 4 position | Central |
| Cooking zone 4 power source | Gas |
| Cooking zone 4 power | 1800 W |
| Cooking zone 5 position | Left rear |
| Cooking zone 5 power source | Gas |
| Cooking zone 5 power | 1000 W |
| Cooking zone 6 position | Left front |
| Cooking zone 6 power source | Gas |
| Cooking zone 6 power | 4200 W |
| Oven size | Medium |
| Number of ovens | 3 |
| Oven power source | Electric |
| Oven net capacity | 61 L |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Oven position | Bottom left |
| Oven gross capacity | 68 L |
| Oven interior dimensions (W x D x H) | 444 x 425 x 316 mm |
| Oven interior coating | Enamel |
| Oven door opening | Drop down opening |
| Oven door material | Glass |
| Number of glass door panels | 3 |
| Number of shelves | 7 shelves |
| Number of shelf positions | 4 |
| Telescopic shelves | Yes |
| Top heating | Yes |
| Top and bottom heating | Yes |
| Bottom heating | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Conventional cooking | Yes |
| Easy to clean (oven) | Yes |
| Oven 2 size | Large |
| Oven 2 power source | Electric |
| Oven 2 position | Bottom |
| Oven 2 net capacity | 84 L |
| Oven 2 gross capacity | 94 L |
| Oven 2 interior dimensions (W x D x H) | 375 x 375 x 605 mm |
| Oven 2 number of shelf positions | 9 |
| Oven 2 conventional cooking | Yes |
| Oven 3 size | Small |
| Oven 3 power source | Electric |
| Oven 3 position | Bottom right |
| Oven 3 net capacity | 36 L |
| Oven 3 gross capacity | 41 L |
| Oven 3 interior dimensions (W x D x H) | 440 x 443 x 169 mm |
| Oven 3 number of shelf positions | 2 |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption (conventional) | 0.95 kWh |
| Oven 2 energy efficiency class | B |
| Connected load (electric) | 8900 W |
| Energy consumption (forced convection) | 0.77 kWh |
| Oven 2 energy consumption (forced convection) | 1.08 kWh |
| Baking tray | Yes |
| Width | 1000 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 910 mm |
| Height (min) | 89.5 cm |
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to help.smeguk.com/app/warranties/register.
5
Year
Warranty
Buy together and save more
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Compatible Hood
Buy together and save more. Choose an option below to add both products to your basket.
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £999.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £70 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Add a hood



Loading
You've added an item to your basket.