3
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark WD210UK HydroVac
Cordless Hard Floor Cleaner, Grey
Retail Price
£212
Save £35
Was £247
£218 with delivery
- Product code: WD210UK
- Floor Types - Hard floor
- Tank Capacity (Litres) - Clean 0.5/Dirty 0.36
- Weight - 2 kg
- Vacuums, mops & cleans itself
- Warranty - 3 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 673 x 288 x 345

| Type | Cordless Hard Floor Cleaner |
| Brand | Shark |
| Model | WD210UK HydroVac |
| Also known as: | WD210UK |
| EAN: | 0622356256698 |
| Vacuums, mops & cleans itself | |
| Deep clean hard floors & freshen area rugs | |
| Includes Starter Bottle of multi-surface cleaning solution with Odour Neutraliser & storage dock | |
| Two tanks keep clean and dirty water separate. | |
| Express Empty: debris filtration makes it easy to quickly dispose of dirty water mid-clean | |
| LED display | |
| LED headlights |
| Product type | Upright vacuum |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Grey |
| Dust capacity | 0.36 L |
| Clean water tank capacity | 0.5 L |
| Dirty water tank capacity | 0.36 L |
| Accessory storage | Yes |
| Cleaning type | Dry&wet |
| Vacuum air filtering | Foam |
| Cleaning surfaces | Hard floor |
| Noise level | 86 dB |
| Easy to empty container | Yes |
| Power source | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 21.6 V |
| Number of battery cells | 6 |
| Number of batteries supported | 1 |
| Runtime | 25 min |
| Charging time | 4 h |
| Suction power | 10.5 AW |
| Battery capacity | 2.35 Ah |
| Power plug type | Type G |
| Package width | 342 mm |
| Package depth | 285 mm |
| Package height | 670 mm |
| Package weight | 6.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Width | 288 mm |
| Depth | 345 mm |
| Height | 673 mm |
| Weight | 2 kg |
| Weight (without accessories) | 3.95 g |
| Battery weight | 348.5 g |
| Crevice tool | Yes |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
3 years parts and labour. To activate your warranty go to sharkclean.co.uk/INTERSHOP/web/WFS/SharkNinja-GB-Site/en_GB/-/GBP/ViewProductRegistration-Start.
3
Year
Warranty
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £70.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £23 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew
Loading
You've added an item to your basket.