5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WD90DG5B15BEEU Series 5
Washer Dryer, 9kg/6kg, 1400 Spin, White, D Rated
£599
Save £170.99
Was £769.99
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: WD90DG5B15BEEU
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- AI Energy Mode - To reduce your energy consumption by up to 70%
- ecobubble
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 600 (depth excludes knobs and door)

Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Samsung |
| Model | WD90DG5B15BEEU Series 5 |
| Also known as: | WD90DG5B15BEEU |
| EAN: | 8806095589435 |
| AI Energy Mode - To reduce your energy consumption by up to 70% | |
| ecobubble - Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures | |
| AI Wash - Wash clothes thoroughly with less water and detergent | |
| SmartThings - Helpful notifications and diagnostics direct to your smartphone |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Colour name | White |
| Control type | Rotary |
| Display type | LCD |
| Viewing window | Yes |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Number of washing programs | 21 |
| Number of drying programs | 4 |
| Drum Clean | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Child lock | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 44 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 90 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 308 kWh |
| Energy saving mode | Yes |
| Country of origin | China |
| Samsung technologies (clothes care) | 15' Quick Wash, AI EcoBubble, AI Energy Mode, AI Wash, Digital Inverter Motor, Drum Clean+, Fabric Care Drum, Hygiene Steam, SmartThings, StayClean Drawer, Super Speed 39, ecobubble™ |
| Depth | 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 74 kg |
| Depth with door closed | 730 mm |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 688 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 76 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £199.67 with a 3 month plan. Read More





Loading
You've added an item to your basket.