Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WD90DG5G34BBEU Series 5
Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WD90DG5G34BBEU
- Capacity (kg) - Wash 9/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Smart energy savings
- Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 480 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Samsung |
| Model | WD90DG5G34BBEU Series 5 |
| Also known as: | WD90DG5G34BBEU |
| EAN: | 8806097053019 |
| Smart energy savings | |
| Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures | |
| Take the guesswork out of wash, 4 sensors will choose the best programme | |
| Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Display type | LED |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 9 kg |
| Washing programs | Cotton, Delicate/silk, Eco 40-60°C, Intensive/outdoor, Pre-wash, Quick 15min, Rinse & spin, Steam, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Cotton, Synthetics, Wash&Dry |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Cycle time washing | 228 min |
| Cycle time washing & drying | 520 min |
| Number of washing programs | 11 |
| Number of drying programs | 4 |
| Residual moisture | 53.9% |
| Drum Clean | Yes |
| Apps supported | Samsung Smart Things |
| Cord length | 2 m |
| Inlet hose length | 1.45 m |
| Outlet hose length | 2.13 m |
| Hose diameter | 19 mm |
| On/off button | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 50 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 44 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 80 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 326 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.44 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.26 kWh |
| Current | 13 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 82 |
| Country of origin | China |
| Manual | Yes |
| Samsung technologies (clothes care) | 15' Quick Wash, AI Wash, Drum Clean+, Fabric Care Drum, Hygiene Steam, SmartThings, StayClean Drawer, Super Speed 59, ecobubble™ |
| Depth | 480 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 65 kg |
| Installation compartment width | 650 mm |
| Installation compartment depth | 530 mm |
| Installation compartment height | 850 mm |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 576 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 67 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
You've added an item to your basket.