2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko WDIK854421F
Integrated Washer Dryer, 8kg/5kg, 1400 Spin, White, C Rated
Service that goes further
- Product code: WDIK854421F
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 5
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Sensor Drying Programmes
- Quick Programme - 8kg in 28 min
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 550
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Beko |
| Model | WDIK854421F |
| EAN: | 8690842459542 |
| Sensor Drying Programmes | |
| Quick Programme - 8kg in 28 min | |
| Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min | |
| Adjustable Back Feet | |
| SteamCure | |
| Bluetooth Connected with HomeWhiz | |
| HygieneTherapy- Kills more than 99% of bacteria and viruses | |
| RecycledTub Washer Dryers |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Display type | LED |
| Reverse drum operation | Yes |
| Water fill | Cold |
| Door panel included | Yes |
| Rated capacity (washing & drying) | 5 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Eco 40-60°C, Hand/wool, Pre-wash, Quick, Quick 14min, Rinse, Shorter wash, Spin/drain |
| Drying programs | Anti-Allergy Wash&Dry, Cotton, Cotton iron dry, Daily, Download cycle, Shirts, Synthetics, Synthetics iron dry, UV Hygiene freshen-up, Wash&Dry, Wash&Wear |
| AquaStop function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 73 dB |
| Half-load | Yes |
| Cycle time washing | 218 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Cycle time washing & drying | 475 min |
| Number of drying programs | 5 |
| Drying system | Condensation |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Number of drying temperature settings | 2 |
| Moisture sensor | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Residual moisture | 53% |
| Rinse hold | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| Drum Clean | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Number of drying levels | 3 |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Apps supported | HomeWhiz |
| Apps functions | Favourite programes, Remote start, Remote monitoring, Web-based setup wizard |
| Downloadable additional programs | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Sensor program selection | Yes |
| Door opening angle | 165° |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Hose diameter | 20 mm |
| Hose extender compatible | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Adjustable back feet from front | Yes |
| Feet adjustment type | Front & Rear |
| Bluetooth | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | C |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 40 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 62 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 53 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 264 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.623 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.641 kWh |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug current | 13 A |
| Power plug type | Type G |
| Number of programs | 15 |
| Maximum temperature (back) | 40 °C |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Professional installation required | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| No spin | Yes |
| Washing class | A |
| Manual | Yes |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Depth | 550 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 68 kg |
| Door opening diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 600 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 69 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Sensor Drying Programmes
To prevent over-drying, our sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. As well as saving you time and money, your laundry will benefit from better care and protection.
Quick Programme - 8kg in 28 min
You don't need to wait hours for your washer dryer to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a large 8kg load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money
Fast Wash and Dry - 1kg in 60 min
This handy programme allows you to wash and dry up to 5 shirts in only 60 minutes, great for solving last minute clothing dilemmas.
Adjustable Back Feet
Flexible and helpful, the height of the back feet can be quickly and easily adjusted without having to go through the hassle of pulling the appliance out of its position - simply use the adjustment screws at the front to save you time and effort.
HygieneTherapy- Kills more than 99% of bacteria and viruses
Our HygieneTherapy programme effectively kills more than 99% of bacteria and viruses. Using hot air at high temperatures, the HygieneTherapy programme leaves garments perfectly clean and hygienic, without using water.
SteamCure
SteamCure uses the power of steam to reduce creases.By dispersing steam into the drum at the end of the programme creases are reduced, saving time on ironing.
Bluetooth Connected with HomeWhiz
Control and monitor your washing machine from your smartphone or tablet via Bluetooth and the HomeWhiz app. Let the programme wizard choose the best programme for your load, download new programmes to match your specific laundry needs and even set the time when you want your laundry to be finished.Click Here to Find out more
RecycledTub® Washer Dryers
Designed to reduce plastic pollution, our RecycledTub® washer dryers use recycled plastic bottles in their tubs. By using recycled plastic bottles that are transformed into high-performance and durable material, Beko is taking small steps to reduce the embedded carbon footprint of the product, whilst also minimising the use of virgin plastic. Because a healthier planet, means a healthier future.
2 years parts and labour, 2nd year subject to registration within 90 days of purchase. To activate your warranty go to www.beko.co.uk/register.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
Currently out of stock
We will contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.