2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Smeg WDN064SLDUK
Washer Dryer
£799
Spread the cost:
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Low Stock
Free or Next Day Delivery from 30th May*
Installation & Recycling Available**
Protection available from £5.59 p/m
Flexible Finance Options
£66.59 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: WDN064SLDUK
- Capacity (kg) - Wash 10/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Perfect removal of stains, smells, creases and allergens using steam
- The Easy Iron option gently ventilates laundry for up to 8 hours, reducing creases and keeping fabrics fresh until you're ready to unload
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 600 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Smeg |
| Model | WDN064SLDUK |
| EAN: | 8017709328436 |
| Perfect removal of stains, smells, creases and allergens using steam | |
| The Easy Iron option gently ventilates laundry for up to 8 hours, reducing creases and keeping fabrics fresh until you're ready to unload | |
| Greater energy efficiency, lower consumption, and longer lifespan by reducing wear and noise thanks to the Inverter motor | |
| Increased convenience and versatility, making loading and unloading laundry easier thanks to the new giant door opening | |
| Up to 14 programmes to meet every daily need | |
| With soft touch control and LCD lights for an improved user experience and easy combination of programmes and options |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Control type | Rotary, Touch |
| Display type | LCD |
| Motor type | Brushless |
| Viewing window | Yes |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 63 L |
| Water fill | Cold |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10 kg |
| Washing programs | Cotton, Eco, Mix, Quick 14min, Rinse, Synthetics, Wool |
| Drying programs | Cotton, Express Wash&Dry, Wash&Dry |
| AquaStop function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 76 dB |
| Cycle time washing | 238 min |
| Cycle time washing & drying | 570 min |
| Number of washing programs | 15 |
| Number of drying programs | 6 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Residual moisture | 44.9% |
| Rinse hold | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Door opening angle | 170° |
| Cord length | 1.8 m |
| Adjustable feet | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | C |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 52 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 68 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 63 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 306 kWh |
| Energy consumption washing per cycle | 0.677 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 3.055 kWh |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Energy efficiency index (EEI) | 68.5 |
| Country of origin | Turkey |
| Energy efficiency class (old) | B |
| Depth | 600 mm |
| Width | 600 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 76 kg |
| Door opening diameter | 300 mm |
| Door diameter | 340 mm |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 630 mm |
| Package height | 885 mm |
| Package weight | 77 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.smeguk.com/register-warranty.
2
Year
Warranty
Customers also bought
Free or Next Day Delivery
from 30th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £266.33 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.