Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense WF1Q9041BW
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
(Sold)
This repackaged item has been sold
Service that goes further
- Product code: WF1Q9041BW:2/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £279.00
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- A-Rated
- Quick 15'
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 595 x 540 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hisense |
| Model | WF1Q9041BW |
| Also known as: | WF1Q9041BW:2 |
| EAN: | 0200000003968 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| 9kg Capacity - The 9kg washing machine is perfect for medium-large households or those with bigger laundry demands. With its spacious drum, you can effortlessly wash bulkier items like duvets or tackle more laundry in a single load, saving time and energy. Experience convenience and efficiency, all in one powerful machine! | |
| A-Rated - As well as keeping your clothes spotlessly clean, this A-Class Energy Rated washing machine helps to minimise energy consumption, helping you save on your utility bills | |
| Quick 15' - This highly efficient solution for a 1kg load of clothes, saving time and energy while using less water. Perfect for lightly soiled garments, it ensures you always have fresh clothes ready, making it a smart choice for busy lifestyles | |
| Allergy Care - Say goodbye to sneezing fits and discomfort and embrace the crisp freshness as the Allergy Care programme not only ensures your clothes are impeccably clean but also goes the extra mile in removing allergens. The steam wash deeply penetrates the fibres, effectively eliminating bacteria and germs, preventing odours and protects your health and well-being | |
| Power 30'/49' - The quick 30min/49min wash cycles are ideal for 2.5kg load, providing a balance of speed and effectiveness. Perfectly for lightly to moderately soiled garments, they save time and energy while reducing water usage, whilst making laundry day more efficient and convenient for busy lifestyles | |
| Jet Wash - The jet wash system delivers a powerful jet of water that rapidly dissolves detergent, ensuring it soaks deep into fabrics for a superior clean. Say goodbye to stubborn dirt and hello to perfectly fresh clothes, every time! | |
| Durable Inverter - The upgraded inverter motor in this appliance runs smoothly and generates less heat, which means it runs quieter, more efficiently and is much more durable | |
| Baby Care - Ultimate care for your little one's garments. Designed with the delicate in mind, the Baby Care programme ensures every item of clothing is thoroughly cleaned yet treated with gentle precision. Washing on a high temperature will help to remove stains, allergens and bacteria, giving you peace of mind knowing your baby's clothes are clean and hygienically safe | |
| 15 Wash Programmes - With a versatile selection of 15 wash programmes, we cater to all fabric care requirements. From swift and efficient quick washes to the specialised Baby Care and Allergy Care programmes, which are ideal for families. Our Wool and Down programmes treat your more fragile garments with the utmost care, ensuring quality is retained. Say goodbye to laundry hassles and welcome the ultimate in user-friendly convenience | |
| Child Lock - To prevent unwanted changes, the washing machine offers a child lock feature for maximum safety |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening angle | 135° |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | Raindrop |
| Cord length | 1.5 m |
| Drum volume | 54 L |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Digital inverter |
| Viewing window | Yes |
| Country of origin | China |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 15 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 75 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Baby care, Cotton, Down wear/duvet, Eco 40-60°C, Hygiene/anti-allergy, Mix, Pre-wash, Quick, Sport, Steam, Synthetics, Wool |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Delay end | Yes |
| Timer | Yes |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| No rinse | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Water Plus | Yes |
| Rinsing effectiveness | 5 g/kg |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 800 RPM |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Anti-Crease function | Yes |
| Fast+ function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Dosage assistant | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Stackable | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Hisense technologies (clothes care) | Child lock, Drum Clean, Durable Inverter, Half load, Hygiene Guard, Inverter motor, Jet Wash, Pause & Add, Quick Wash, Steam |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 44 kWh |
| Water consumption per cycle | 42 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.44 kWh |
| Power consumption (standby) | 4 W |
| Power consumption (off) | 0.49 W |
| Connected load | 1650 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 595 mm |
| Depth | 540 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 63 kg |
| Door diameter | 480 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 880 mm |
| Package weight | 66 kg |
| Energy consumption | 44 kWh |
| Hand wash | Yes |
| Number of programs | 15 |
| Spin speed | 1400 RPM |
| Washing class | A |
| Ean | 6901101832344 |
| Sportswear program | Yes |
| Net weight | 58 g |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Loading
You've added an item to your basket.