Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense WFVB7012EM 1 Series
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WFVB7012EM
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1200
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 595 x 460 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Hisense |
| Model | WFVB7012EM 1 Series |
| Also known as: | WFVB7012EM |
| EAN: | 6901101816306 |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | White |
| Rim colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 43 L |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1200 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | B |
| Noise level (wash) | 76 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Pre-wash, Quick |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 208 min |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Energy efficiency class | D |
| Energy consumption per 100 cycles | 68 kWh |
| Water consumption per cycle | 41 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.68 kWh |
| Width | 595 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 58 kg |
| Package width | 660 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 895 mm |
| Package weight | 61.8 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.

Loading
You've added an item to your basket.