Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGB256A2GB Series 8
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WGB256A2GB
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- A rated: save energy with our most efficient A rated appliances
- Speed Perfect: Cuts the cycle time by up to 65%* without compromising on results
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGB256A2GB Series 8 |
| Also known as: | WGB256A2GB |
| EAN: | 4242005492732 |
| A rated: save energy with our most efficient A rated appliances | |
| Speed Perfect: Cuts the cycle time by up to 65%* without compromising on results | |
| Super Quick 30: Faster washing when you need it | |
| Iron Assist: Reduces wrinkles and your ironing pile |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Cord length | 2.1 m |
| Drum volume | 70 L |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Auto, Cottons 90°C, Delicate/silk, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Mix, Quick, Quick 15min, Quick 30min, Spin/drain, Sport |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 235 min |
| Half-load | Yes |
| Water Plus | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Residual moisture | 53% |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Bosch technologies (clothes care) | EcoSilence Drive™, Iron Assist, SpeedPerfect, Super Quick 30, VarioDrum |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 30 kWh |
| Water consumption per cycle | 48 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.304 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 82.6 kg |
| Depth with door closed | 648 mm |
| Depth with door open | 1090 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Loading
You've added an item to your basket.