5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGB264A1GB
Washing Machine
Retail Price
£999
Save £952.99
Was £1,951.99
Free Delivery
Spread the cost:
£83.25 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: WGB264A1GB
- Capacity (kg) - 11
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Reload function
- AquaStop
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGB264A1GB |
| EAN: | 4242005547005 |
| Reload function | |
| AquaStop | |
| Home Connect |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch |
| Door hinge | Left |
| Drum type | Wave drum |
| Cord length | 1.6 m |
| Rated capacity | 11 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Noise level (wash) | 52 dB |
| Washing programs | Colour, Delicate/silk, Hand/wool, Pre-wash, Easy care, Sport, Mix, Rinse, Quick 15min, Quick 30min, Spin/drain, Steam |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Cycle time (max) | 239 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Water Plus | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Self adjusting water level | Yes |
| Residual moisture | 53.9% |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | Home Connect App |
| Apps functions | Remote diagnostic, Remote monitoring |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 12 mm |
| Bosch technologies (clothes care) | i-DOS, EcoSilence Drive™, Sportswear, AntiStain |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 37 kWh |
| Water consumption per cycle | 44 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.371 kWh |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 36.4 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.031 |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 83.6 kg |
| Depth with door open | 1090 mm |
| Package width | 640 mm |
| Package depth | 675 mm |
| Package height | 875 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.