5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGG24400GB Series 6
Washing Machine, 9kg, 1400 Spin, White, A Rated
£429
Save £170
Was £599
£449 with delivery
- Product code: WGG24400GB/NP
- NO PACKAGING - WAS £599
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Best energy class A: save energy with the most efficient class A
- Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 848 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGG24400GB Series 6 |
| Also known as: | WGG24400GB |
| EAN: | 0200000001474 |
| This item has been found in our warehouse with damaged packaging. | |
| It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty. |
| Best energy class A: save energy with the most efficient class A | |
| Speed Perfect: get the perfect clean in up to 65% less time | |
| AntiStain: reliably removes four of the most common stains | |
| Iron Assist: reduce wrinkles up to 50% | |
| ActiveWater Plus: For highly efficient use of water even with smaller loads thanks to automatic load detection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Cord length | 1.6 m |
| Drum volume | 63 L |
| Certification | CE, VDE |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 71 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Black, Cold, Delicate/silk, Eco, Hand/wool, Mix, Pre-wash, Rinse, Spin/drain, Sport, Synthetics |
| Overflow protection | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Minimum spin speed | 400 RPM |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Child lock | Yes |
| Removable top | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 46 kWh |
| Water consumption per cycle | 48 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.46 kWh |
| Power consumption (typical) | 2300 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 848 mm |
| Weight | 74.5 kg |
| Depth with door open | 1073 mm |
| Repairability index | 8.7 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
No Packaging Item
This item has been found in our warehouse with damaged packaging.
It is therefore without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
It has been carefully inspected and repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 29th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £143 with a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.