5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGH254A0GB
Series 6 Washing Machine, 10kg, 1400 Spin, White, A Rated
£1,203.79
Free Delivery
Spread the cost:
£100.32 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: WGH254A0GB/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £799.00
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Even better than A-rated: 20% more efficient than the A rating standard
- Speed Perfect: Cuts the cycle time by up to 65%* without compromising on results
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGH254A0GB |
| EAN: | 0200000003649 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Even better than A-rated: 20% more efficient than the A rating standard | |
| Speed Perfect: Cuts the cycle time by up to 65%* without compromising on results | |
| Super Quick 30: Faster washing when you need it | |
| Iron Assist: Reduces wrinkles and your ironing pile | |
| Anti Stain: Tackles four stubborn types of stain with ease |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Display type | LED |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Drum volume | 70 L |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 11 |
| Noise emission class | B |
| Noise level (spin) | 73 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Colour, Delicate/silk, Hand/wool, Mix, Quick 15min, Quick 30min, Rinse, Spin/drain, Sport, Steam |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (max) | 235 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | Home Connect App |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Automatic dosing system | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Drum interior light | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 12 mm |
| Bosch technologies (clothes care) | EcoSilence Drive™, Home Connect, Iron Assist, Super Quick 30, i-DOS |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 40 kWh |
| Water consumption per cycle | 48 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Energy efficiency index (EEI) | 40 |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.031 |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 76 kg |
| Depth with door open | 1074 mm |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £401.26 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.