2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WGJ25400GB
Washing Machine, White, A Rated
Retail Price
£599
Free Delivery
Spread the cost:
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
Order now for delivery in 4+ weeks
Installation & Recycling Available**
Protection available from £6.39 p/m
Flexible Finance Options
£49.92 for 12 months at 0.0% APR***
***Representative Example
- Representative - 23.9% APR (variable)
- Purchase interest rate - 23.9% p.a. (variable)
- Assumed Credit Limit - £1,200
- Product code: WGJ25400GB
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Balance control
- Child safety devices
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 845 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Bosch |
| Model | WGJ25400GB |
| EAN: | 4242005578924 |
| Balance control | |
| Child safety devices | |
| Water protection system Multiple water protection | |
| Home Connect |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Touch, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Door opening angle | 160° |
| Door colour | White |
| Door type | Tempered glass |
| Rim colour | Silver |
| Drum type | Wave drum |
| Cord length | 2.1 m |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 53 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Delicate/silk, White, Colour, Easy care, Hand/wool, Spin/drain, Mix, Sport, Quick 15min, Quick 30min, Pre-wash, Cold, Cottons 90°C, Cotton, Cottons 60°C |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 239 min |
| Water Plus | Yes |
| Self adjusting water level | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Apps supported | Home Connect App |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 12 mm |
| Bosch technologies (clothes care) | SpeedPerfect, Reload, EcoSilence Drive™, Sportswear |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 845 mm |
| Weight | 66.6 kg |
| Door diameter | 320 mm |
| Depth with door open | 1049 mm |
| Package width | 645 mm |
| Package depth | 692 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 70 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
2 years parts and labour.To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£6.39
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

Loading
You've added an item to your basket.