Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WKD28352GB Series 4
Integrated Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WKD28352GB
- Capacity (kg) - Wash 7/Dry 4
- Spin Speed (rpm) - 1355
- Child Safety
- Balance control
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 595 x 584
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WKD28352GB Series 4 |
| Also known as: | WKD28352GB |
| EAN: | 4242005222285 |
| Child Safety | |
| Balance control | |
| Foam control | |
| Start delay function | |
| Digital countdown indicator |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Custom panel-ready | Yes |
| Door colour | White |
| Door handle colour | White |
| Control type | Rotary |
| Drum volume | 52 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 4 kg |
| Maximum spin speed | 1355 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 7 kg |
| Washing programs | Delicate/silk, Hand/wool, Spin/drain |
| Drying programs | Delicate/silk, Wool |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (wash) | 52 dB |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Cycle time washing | 170 min |
| Cycle time washing & drying | 330 min |
| Delay start (max) | 24 h |
| Minimum spin speed | 600 RPM |
| Foam control system | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Cord length | 2.2 m |
| Buzzer | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | E |
| Energy efficiency class (washing & drying) | E |
| Water consumption washing per cycle | 44 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 77 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 68 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 266 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.77 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 2.66 kWh |
| Depth | 584 mm |
| Width | 595 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 80.7 kg |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.