2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Liebherr WKes653
Wine Cooler, Stainless Steel, E Rated
Retail Price
£1,819
Save £180
Was £1,999
Free Delivery
Spread the cost:
£151.59 for 12 months at 0.0% APR***
Service that goes further
- Product code: Wkes653
- Maximum Capacity (Standard Wine Bottle) - 12
- Low-vibration storage
- Child lock
- SmartSteel
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 612 x 425 x 478
Energy
Rating
| Type | Wine Cooler |
| Brand | Liebherr |
| Model | WKes653 |
| Also known as: | Wkes653 |
| EAN: | 9005382235492 |
| Low-vibration storage | |
| Child lock | |
| SmartSteel | |
| Door alarm | |
| Wine storage cabinets |
| Appliance placement | Freestanding |
| Housing colour | Stainless steel |
| Inner colour | Stainless steel |
| Number of shelves | 3 shelves |
| Number of doors | 1 door(s) |
| Product colour | Stainless steel |
| Door colour | Stainless steel, Transparent |
| Housing material | Stainless steel |
| Shelves material | Wood |
| Door hinge | Right |
| Built-in fan | Yes |
| Number of compressors | 1 |
| Bottles capacity | 12 bottle(s) |
| Product type | Compressor wine cooler |
| Number of temperature zones | 1 |
| Temperature range (zone 1) | 5 - 20 °C |
| Climate class | SN |
| Noise emission class | C |
| Noise level | 37 dB |
| Total net capacity | 38 L |
| Total gross capacity | 56 L |
| Defrost function | Yes |
| Number of filters | 1 pc(s) |
| Refrigerating medium | R600a |
| Filtering | Yes |
| Filter type | Charcoal |
| Interior light | Yes |
| Built-in display | Yes |
| Locking | Yes |
| Light control | Internal switch |
| Control type | Touch |
| Display type | LCD |
| Locking type | Key |
| Door open alarm | Yes |
| Temperature alarm | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Lamp type | LED |
| Energy efficiency class | E |
| Annual energy consumption | 78 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy usage | 0.205 kWh/24h |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 1 A |
| Width | 425 mm |
| Depth | 478 mm |
| Height | 612 mm |
| Weight | 28 kg |
| Package weight | 33 kg |
Wine cooler will not store Beer/Lager at an ice cold temperature
Loading
2 years parts and labour. To activate your warranty go to home.liebherr.com/en/gbr/service/guarantee-registration-gb/guarantee-registration-gb.html.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £55 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew

You've added an item to your basket.