5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WNG254R1GB
Series 6 Washer Dryer, 10kg/6kg, 1400 Spin, Grey, A Rated
£679
Save £170
Was £849
£699 with delivery
Spread the cost:
£56.59 for 12 months at 0.0% APR***
- Product code: WNG254R1GB/NP
- DAMAGED ITEM - WAS £849
- Capacity (kg) - Wash 10.5/Dry 6
- Spin Speed (rpm) - 1400
- Energy Class A: the washer-dryer with a class A washing cycle
- Wash & Dry 60: wash and dry small loads efficiently in just 60 min
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 848 x 598 x 590 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washer Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WNG254R1GB |
| EAN: | 0200000028741 |
| This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear. | |
| Please see photographs of the product in above carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty. |
| Energy Class A: the washer-dryer with a class A washing cycle | |
| Wash & Dry 60: wash and dry small loads efficiently in just 60 min | |
| AntiStain: reliably removes four of the most common stains | |
| Iron Assist: the clever steam treatment that smooths dried clothes | |
| AutoDry: automatically dries to your preferred level of dryness |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Freestanding |
| Product colour | Grey |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Inverter technology | Yes |
| Door colour | Black |
| Control type | Touch |
| Display type | LED |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum volume | 65 L |
| Tub material | Plastic |
| Rated capacity (washing & drying) | 6 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Rated capacity (washing) | 10.5 kg |
| Washing programs | Eco 40-60°C, Mix, Quick 15min, Rinse, Spin/drain, Wool |
| Drying programs | Wash&Dry |
| AquaStop function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Overflow protection | Yes |
| Cycle time washing | 239 min |
| Cycle time washing & drying | 520 min |
| Number of washing programs | 14 |
| Delay start (max) | 24 h |
| Adjustable temperature | Yes |
| Moisture sensor | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Stain remover option | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Automatic load recognition | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Door opening angle | 165° |
| Cord length | 2.1 m |
| Buzzer | Yes |
| Energy efficiency class (washing) | A |
| Energy efficiency class (washing & drying) | D |
| Water consumption washing per cycle | 52 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing) | 51 kWh |
| Water consumption washing & drying per cycle | 82 L |
| Energy consumption per 100 cycles (washing & drying) | 306 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2300 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Bosch technologies (clothes care) | AutoDry, EcoSilence Drive™, Iron Assist, SpeedPerfect |
| Depth | 590 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 848 mm |
| Weight | 79.3 kg |
| Depth with door open | 1072 mm |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
5 years parts and labour, subject to registration within 3 months of purchase. To activate your warranty go to www.bosch-home.co.uk/customer-service/warranty#/Togglebox=9197539-15284478-1/.
5
Year
Warranty
Customers also bought
Damaged Item
This item is without its original packaging and has been discounted accordingly to clear.
Please see photographs of the product in the images carousel. Damage is identified with a blue arrow. It has been repackaged and comes with its full warranty.
Free or Next Day Delivery
from 3rd April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £226.33 with a 3 month plan. Read More
Loading
You've added an item to your basket.