Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WQG245A0GB Series 6
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WQG245A0GB
- Capacity (kg) - 9
- Auto Dry: automatically senses when your preferred level is reached
- SelfCleaning Condenser
- Half load option
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WQG245A0GB Series 6 |
| Also known as: | WQG245A0GB |
| EAN: | 4242005441303 |
| Auto Dry: automatically senses when your preferred level is reached | |
| SelfCleaning Condenser: keep the condenser free of fluff to maintain top A+++ energy efficiency | |
| Half load option: optimises the drying settings (load and duration) for small loads | |
| Anti Vibration Design: extremely stable and extraordinarily quiet thanks to special vibration protection | |
| Bed linen programme with reversible drum: perfect drying results even for loads with a mix of large and small items |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | White |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door style | Glass window door |
| Door colour | Black, Transparent |
| Drum volume | 112 L |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.79 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Blouse/shirt, Cotton, Cupboard dry, Cupboard dry+, Delicate/silk, Down wear/duvet, Eco, Hygiene Wash&Dry, Mix, Quick, Sport, Synthetics, Towel |
| Cycle time | 195 min |
| Noise level | 61 dB |
| Adjustable drying level | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Child lock | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Filter cleaning indicator | Yes |
| Water tank full indicator | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 1.6 kWh |
| Annual energy consumption | 193 kWh |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 600 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Bosch technologies (clothes care) | AutoDry, Reload |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 54.9 kg |
| Depth with door open | 1096 mm |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.