Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Bosch WQG245R9GB Series 6
Heat Pump Tumble Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WQG245R9GB
- Capacity (kg) - 9
- ActiveAir - Heat Pump drying technology for efficient energy use
- SelfCleaning Condenser
- Fast drying within 40 minutes, suitable for small loads of synthetic fibres and thin fabrics
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 842 x 598 x 613 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Heat Pump Tumble Dryer |
| Brand | Bosch |
| Model | WQG245R9GB Series 6 |
| Also known as: | WQG245R9GB |
| EAN: | 4242005333905 |
| ActiveAir - Heat Pump drying technology for efficient energy use | |
| SelfCleaning Condenser: keep the condenser free of fluff to maintain A++ energy efficiency | |
| Fast drying within 40 minutes, suitable for small loads of synthetic fibres and thin fabrics | |
| AutoDry: automatically dries to the exact level of dryness you require | |
| AntiVibration Design: extremely stable and very quiet thanks to special vibration protection |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Drying system | Heat pump |
| Product colour | Cast Iron Grey |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Door hinge | Right |
| Door colour | Black |
| Display type | LED |
| Cord length | 1.45 m |
| Rated capacity | 9 kg |
| Drying class | B |
| Drying programs | Blouse/shirt, Cotton, Delicate/silk, Easy care, Eco, Mix, Quick, Sport, Towel |
| Cycle time | 176 min |
| Noise level | 64 dB |
| Half-load | Yes |
| Delayed start timer | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Drum interior light | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Child lock | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy consumption | 2.05 kWh |
| Annual energy consumption | 258 kWh |
| Heat source | Electric |
| Energy efficiency scale | A+++ to D |
| Connected load | 800 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current rating | 10 A |
| Depth | 613 mm |
| Width | 598 mm |
| Height | 842 mm |
| Weight | 56.4 kg |
| Depth with door open | 1096 mm |
Compare with similar items
Customers also bought
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.

Loading
You've added an item to your basket.