10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Beko WTIK741511
Integrated Washing Machine, 7kg, 1400 Spin, White, A Rated
- Product code: WTIK741511
- Capacity (kg) - 7
- Spin Speed (rpm) - 1400
- EnergySpin: save up to 35% energy on all everyday wash programmes
- Adjustable back feet from front - for easy installation
- Warranty - 10 years parts and 2 years labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 820 x 600 x 550

Energy
Rating
| Type | Integrated Washing Machine |
| Brand | Beko |
| Model | WTIK741511 |
| EAN: | 8690842778643 |
| Energyspin: Save Up To 35% Energy On All Everyday Wash Programmes | |
| Adjustable Back Feet From Front - For Easy Installation | |
| Led Time Remaining Display And Progress Indicator Lights |
| Appliance placement | Built-in |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Custom panel-ready | Yes |
| Display type | LED |
| Door opening angle | 150° |
| Drum material | Stainless steel |
| Outlet hose length | 1.3 m |
| Water fill | Cold |
| Motor type | Brushless |
| Rated capacity | 7 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Number of washing programs | 15 |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | 20°C, Auto, Blouse/shirt, CoolClean, Cotton, Delicate/silk, Eco, Eco 40-60°C, Hand/wool, Hygiene/anti-allergy, Intensive/outdoor, Mix, Pre-wash, Quick, Rinse, Spin/drain, Stain care, Steam, Synthetics |
| Load balancing system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Cycle time (quick washing program, small load) | 14 min |
| Cycle time (quick washing program) | 28 min |
| Half-load | Yes |
| Rinse hold | Yes |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Built-in spirit level | Yes |
| Minimum water flow pressure | 100 kPa |
| Maximum water flow pressure | 1000 kPa |
| No spin | Yes |
| Child lock | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| LED program stage indicator | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Feet adjustment | 15 mm |
| Number of adjustable feet | 4 |
| Adjustable back feet from front | Yes |
| Feet extension (min) | 0 mm |
| Energy efficiency class | A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Connected load | 2200 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type J |
| Power plug current | 13 A |
| Washing efficiency index (EU 2017/1369) | 1.035 |
| Width | 600 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 820 mm |
| Weight | 65 kg |
| Packaging content | Energy label, hoses |
| Manual | Yes |
| Package width | 650 mm |
| Package depth | 585 mm |
| Package height | 870 mm |
| Package weight | 66 kg |
| Hose diameter | 20 mm |
| Professional installation required | Yes |
| Required tools | Standard tool box |
| Spare part retention | 7 year(s) |
| Hose extender compatible | Yes |
| Installation notes | Remove Polly block, Remove Transit Bolts |
| Washing class | A |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2259628 |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Quick Programme
You don't need to wait hours for your washing machine to finish its cycle thanks to our Quick programme. You'll be able to wash a full load of laundry in just 28 minutes - saving you time and money.
10 years parts and 2 years labour. We advise that you register your Beko appliance and activate your warranty at www.beko.co.uk/register.
10
Year Parts
Warranty
+ 2 Year Labour
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 28th April
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Installation Service
Let us install your new appliance for you. Our installation service covers most of the UK, but you can check if it's available in your area by entering your postcode on the basket page.
Visit our appliance installation page to learn more about pricing and what's included.
**Installation available subject to postcode.
Recycling Services
We can take away your old appliance, unwrap your new one and recycle all that pesky packaging for you.
Just select 'Recycle Old Appliance' and 'Unwrap and Recycle Packaging' on the basket page.
Find out more about our appliance and packaging recycling service.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£5.29
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £129.67 with a 3 month plan. Read More
Save even more with Marks+
NEW 120 Day Returns
Discover the perks:
Save an extra £20 on this item
Free recycling (worth £25)
Free tastecard (worth £79.99)
Exclusive competitions
Register for only £19.99
- Membership valid for 12 months
- Membership will not automatically renew





Loading
You've added an item to your basket.