Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Shark WV200UK
Cordless Handheld Vacuum Cleaner [Single Battery]
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WV200UK
- Bin Capacity (Litres) - 0.1
- Battery Life - 8 min
- Slim & lightweight at under 700g
- Charges while stored on the streamlined dock
- Warranty - 2 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 463 x 100 x 178
| Type | Cordless Handheld Vacuum Cleaner [Single Battery] |
| Brand | Shark |
| Model | WV200UK |
| EAN: | 0622356226059 |
| Slim & lightweight at under 700g | |
| Charges while stored on the streamlined dock | |
| Includes Duster Crevice Tool and Multi-Surface Pet Tool | |
| Easy-empty dust cup | |
| Washable filter |
| Cleaning type | Dry |
| Vacuum air filtering | HEPA |
| Dirt separating method | Filtering |
| Cleaning surfaces | Hard floor |
| Filtration system | Yes |
| Country of origin | United Kingdom |
| Dust container type | Bagless |
| Product colour | Silver |
| Dirt capacity dry | 0.1 L |
| Power source | Battery |
| Runtime | 8 min |
| Charging time | 2.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight | 3.33 kg |
| Width | 100 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 463 mm |
| Package width | 181 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 2.9 kg |
| Batteries included | Yes |
| Second battery included | Yes |
| Charging base | Yes |
| Manual | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Impressive Suction
Lightweight and compact enough to get into small spaces, this cordless handheld vacuum cleaner is engineered with a high-efficiency motor for impressive suction.
Up to 8 minutes run-time
Always charging while stored on the streamlined base unit, enjoy up to 8 minutes run-time. Great for busy homes and families with children or pets.
Quick clean-ups
From kitchen counters and tabletop clean-ups to car seats, sofas and corners, the Duster Crevice Tool and Multi-Surface Pet Tool are ideal for tackling crumbs, pet hair and dust in every room of the house.
Designed to be displayed
Charging while it stores, this stylish cordless handheld vacuum and sleek charging base is streamlined enough to keep right on the countertop, so its always at your fingertips when you need it.
Loading
You've added an item to your basket.