5
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WW10FG5U34AEEU
Washing Machine, 10kg, 1400 Spin, White, A Rated
£399
Service that goes further
- Product code: WW10FG5U34AEEU
- Capacity (kg) - 10
- Spin Speed (rpm) - 1351
- Smart energy savings(1)
- Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures.
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 575 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Samsung |
| Model | WW10FG5U34AEEU |
| EAN: | 8806097804741 |
| Smart energy savings(1) | |
| Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures. | |
| Releases hot steam to eliminate 99.9% of bacteria(1) | |
| Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance(1) |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary, Touch |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LED |
| Control panel colour | Black |
| Door opening angle | 125° |
| Door colour | Black |
| Drum material | Stainless steel |
| Drum type | Diamond drum |
| Cord length | 2 m |
| Inlet hose length | 1.5 m |
| Outlet hose length | 3.3 m |
| Country of origin | Poland |
| Rated capacity | 10 kg |
| Maximum spin speed | 1351 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 16 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Cotton, Synthetics, Towel, Mix, Eco 40-60°C, Rinse & spin, Hygiene/anti-allergy, Colour, Quick, Quick 15min, Intensive/outdoor, Hand/wool, Microfiber, Steam, Pre-wash, Extra rinse |
| Load balancing system | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 478 min |
| Rinse Plus function | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Easy iron function | Yes |
| Add garment (pause) function | Yes |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Apps functions | Downloadable additional programs, Favourite programs, Notifications, Remote diagnostic, Remote monitoring, Remote start |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Self-cleaning detergent drawer | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Adjustable feet | Yes |
| Samsung technologies (clothes care) | Super Speed, AI EcoBubble, AI Energy Mode, BubbleSoak™, StayClean Drawer, Drum Clean+ |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 51 kWh |
| Water consumption per cycle | 52 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width | 600 mm |
| Depth | 575 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 65 kg |
| Door diameter | 311 mm |
| Depth with door open | 1072 mm |
| Cabinet depth (without pipe/door) | 550 mm |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 67 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Energy efficient
Grade A Energy Efficiency
Save energy but still wash clothes effectively. Under new European energy labelling, it has the highest energy efficiency rating with a Grade A energy label. Its advanced technologies intelligently enhance the washing performance while also reducing energy use without sacrificing functionality.
Wash in 39 minutes
Super Speed
Cut your daily laundry time and get clothes thoroughly clean. Use Super Speed to wash a load in just 39 minutes[1]. QuickDrive™ saves time by moving clothes dynamically, while Ecobubble™ ensures powerful cleaning. The rinsing time is shortened using Speed Spray and it accelerates the spin speed.
Reduces microplastic
Less Microfiber cycle
The Less Microfiber cycle works to make clothes shed less microplastics, which are discharged into the drain water. By adjusting the motors revolution speed and washing intensiveness, the Less Microfiber cycle reduces the amount of microfiber released into the drain water by up to 54%[2].
Intensive cleaning
Bubble Soak
Get your clothes spotlessly clean, even if they are really dirty. The Bubble Soak function helps remove a wide variety of stubborn stains, like blood, tea, wine, make-up and grass. Clothes are thoroughly soaked in active bubbles, so dirt and stains are loosened and can be removed effectively[3].
Connect your life with SmartThings
Wi-Fi Embedded
Use your washer easily and effectively with the SmartThings App[4] , which enhances your washing. The Laundry Recipe recommends the appropriate wash cycle[5] for each load. The Laundry Planner enhances your daily schedule[6]. And Auto Cycle Link[7] selects an optimal drying course after a wash.
SmatThings Energy
Efficient energy use. Smart savings.
Manage your households energy use anytime. SmartThings Energy[8] provides helpful energy efficiency tips. It also lets you monitor the energy consumption of smart appliances[9] in real time and compare it to the previous month. And it alerts you if your monthly targets are likely to be exceeded.
SmatThings Home Care
Smart maintenance. Easy upkeep.
Take care of your washer easily. SmartThings Home Care[10] notifies you when parts need replacing and helps troubleshoot problems. It also shows you how to update the software of services and devices. And it provides useful tips on using your appliance, as well as a user manual.
Reduce bacteria
Hygiene Steam
Give clothes a deep and hygienic clean. Hygiene Steam releases steam from the bottom of the drum. It removes grime and 99.9% of certain bacteria[11] and inactivates allergens derived from house dust mites[12]. Hygiene Steam reduces exposure to house dust mite, cat, dog, grass pollen and fungi[13].
Keep the washer fresh
Drum Clean +
Keep the inside of the machine hygienically clean and fresh. Drum Clean + removes dirt and 99.9% of certain odor-causing bacteria[14] in the drum by soaking, pulsating and spinning. A water jet and fast spinning also remove grime from the door gasket. And it notifies you when it needs cleaning[15].
Cleans away residue
StayClean Drawer
Stop wasting detergent and avoid the tedious task of cleaning the detergent drawer. The StayClean Drawer ensures that more of the detergent is washed away with a specially designed water flushing system. So there is less unsightly soap residue and the tray stays clean and hygienic.
5 years parts and labour, subject to registration within 90 days of purchase.To activate your warranty go to www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/.
5
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
We do not have this item in stock at the moment. When you place your order with us, we will order this item from the manufacturer.
It generally takes 6-12 working days for the item to arrive at our warehouse.
We will then contact you to arrange a delivery date.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.

Loading
You've added an item to your basket.