Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WW90DB8U95GHU1 Bespoke Series 8 AI Energy, QuickDrive, WiFi-enabled
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WW90DB8U95GHU1
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- AI Energy Mode - To reduce your energy consumption by up to 70%
- ecobubble
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 600 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Samsung |
| Model | WW90DB8U95GHU1 Bespoke Series 8 AI Energy, QuickDrive, WiFi-enabled |
| Also known as: | WW90DB8U95GHU1 |
| EAN: | 8806095582856 |
| AI Energy Mode - To reduce your energy consumption by up to 70% | |
| ecobubble - Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures | |
| Auto Dose - Calculates exactly the right amount of detergent to use | |
| SmartThings - Helpful notifications and diagnostics direct to your smartphone |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Display type | LCD |
| Water fill | Cold |
| Country of origin | Poland |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Number of washing programs | 24 |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Noise level (wash) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Cold, Colour, Cotton, Eco 40-60°C, Microfiber, Pre-wash, Quick 15min, Synthetics, Towel, Wool |
| Overflow protection | Yes |
| Load balancing system | Yes |
| AquaStop function | Yes |
| Foam control system | Yes |
| Delay start (max) | 24 h |
| Smartphone/tablet remote support | Yes |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Child lock | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Samsung technologies (clothes care) | 15' Quick Wash, Auto Dose, Drum Clean+, Fabric Care Drum, Hygiene Steam, QuickDrive™, SmartThings, StayClean Drawer, Super Speed 39, ecobubble™ |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 35 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.35 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 600 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 69 kg |
| Depth with door closed | 630 mm |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 674 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 71 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Wash for less
A -30% Extra Energy Efficiency
Wash clothes using less energy. The Samsung washing machine is highly energy efficient and even exceeds the minimum energy efficiency requirements for the Class A rating by up to 30%[1]. Advanced technologies enhance the washing performance and reduce the wash time, which reduces its energy use.
A weight off your mind
AI Wash
Take the guesswork out of the perfect wash. Four sensors weigh your wash load and check the level of soiling to adjust the water, amount of detergent dispensed, rinse time and spin speed[2] for great results and minimal wear and tear with every wash.
Spotless in 39min
Super Speed
Bottomless laundry basket? Take the load off and power through your wash in just 39 minutes. Spend less time washing and more time wearing.
Go cleaner with the power of steam
Less Microfiber Cycle
When it comes to deep down cleaning, not all washing machines are up to the job. So its good to know that Hygiene Steam on your Samsung washing machine banishes the things you can see and those you cant bacteria, pollen, dust mites and more. The steam is released upwards to make sure every last item gets a deep and even clean. The results? 99.9% of bacteria are obliterated and allergens inactivated[3]. No pre-soaking, no hassle, no worries.
Stain solver.
Bubble Soak
Meal time mess or grass stains? Whether it's cotton, synthetics or baby clothes, add a 30-minute bubble soak to your wash. Then let our unique ecobubble™ technology go deep into the fabrics to loosen stubborn stains. You'll love how brilliant it gets your whites.
The perfect dose
Auto Dose
No more guessing how much detergent to use in your washing machine. Auto Dose knows just the right amount for every load.
Loads Smarter
SmartThings
Look after your clothes the smart way with the SmartThings app[4]. Receive helpful notifications, recommended cleaning cycles, remote engineer assistance and monitor your energy usage.
Every cycle sorted
Laundry Recipe
Is it a delicate, a dark, or both? It's tricky knowing the right wash for every load these days. But not when you have our handy Laundry Recipe[5] app taking care of it all. It recommends the best wash cycle based on the garment, colour and how dirty it is. All you need to do is select the ideal setting from your smartphone.
SmartThings Energy
Efficient energy use. Smart savings.
Monitor your washing machine's energy use in real time and change settings from your smartphone with SmartThings AI Energy mode[6]. Check your daily, weekly and monthly energy consumption to take control. If you choose a cycle using AI Energy mode, you can reduce energy use by up to 70%[7].
SmartThings Home care
Smart maintenance. Easy upkeep.
Our Washing Machines and Tumble Dryers are packed with innovations that are made to last. But for added peace of mind, there's Smart Check on the Samsung SmartThings app[8]. If an error pops up, it helps you work out any issues using your phone. So you can take care of the troubleshooting yourself, without paying for an engineer.
Clean machine, spotless clothes
Drum Clean+
Clean clothes start with a clean washing machine. Drum Clean+ removes 99.9% of odour-causing bacteria[9] from the drum and helps get rid of dirt from the door rubber seal, without using any detergents. And after 40 cycles the machine reminds you to run it, so youll get the most out of every single wash.
Clean drawer, cleaner clothes
StayClean Drawer
Keep your detergent flowing freely through your washing machine and get cleaner clothes with the StayClean Drawer. Targeted jets of water rinse away build-up in the drawer so you dont have to. And because it keeps your washing machine in great shape, your clothes get thoroughly and hygienically cleaned every time.
Peaceful laundry and peace of mind
Digital Inverter Technology
Happy laundry days. Heres a quiet washing machine thats built to last, has all the power you need, cuts down noise, and still uses less energy than a typical washing machine so its kinder on your wallet too. Its all thanks to our Digital Inverter Technology ramping up the performance, not the noise. And the added bonus? The components and engineering are backed by a 20 year warranty, giving you peace of mind for years to come.
Loading
You've added an item to your basket.