Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Samsung WW90T554DAW/S1
Washing Machine
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: WW90T554DAW
- Capacity (kg) - 9
- Spin Speed (rpm) - 1400
- ecobubble
- Addwash - Add items to the wash, even after you have started the cycle
- Warranty - 5 years parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 850 x 600 x 550 (depth excludes knobs and door)
Energy
Rating
| Type | Washing Machine |
| Brand | Samsung |
| Model | WW90T554DAW/S1 |
| Also known as: | WW90T554DAW |
| EAN: | 8806090609299 |
| ecobubble - Mixes air, water and detergent to wash effectively at cooler temperatures. | |
| Addwash - Add items to the wash, even after you have started the cycle | |
| SmartThings - Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance | |
| Hygiene Steam - Releases hot steam to eliminate 99.9% of bacteria |
| Appliance placement | Freestanding |
| Loading type | Front-load |
| Product colour | White |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Rotary |
| Door hinge | Left |
| Inverter technology | Yes |
| Door opening | Side opening |
| Door colour | Black |
| Door handle colour | Black |
| Drum type | Diamond drum |
| Motor type | Digital inverter |
| Rated capacity | 9 kg |
| Maximum spin speed | 1400 RPM |
| Spin-drying class | B |
| Noise emission class | A |
| Noise level (spin) | 72 dB |
| Delayed start timer | Yes |
| Washing programs | Baby care, Bedding, Blouse/shirt, Cloudy day, Colour, Cotton, Delicate/silk, Eco 40-60°C, Mix, Outdoor, Pre-wash, Quick, Quick 15min, Rinse & spin, Silent, Spin/drain, Steam, Synthetics, Towel, Wool |
| Foam control system | Yes |
| Cycle time (max) | 228 min |
| Cycle time (quick washing program) | 15 min |
| Wi-Fi controlled | Yes |
| Apps supported | SmartThings |
| Remaining time indication | Yes |
| Drum Clean | Yes |
| Samsung technologies (clothes care) | AddWash™, Digital Inverter Motor, SmartThings |
| Energy efficiency class | A |
| Energy consumption per 100 cycles | 49 kWh |
| Water consumption per cycle | 50 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.49 kWh |
| Width | 600 mm |
| Depth | 550 mm |
| Height | 850 mm |
| Weight | 67 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 660 mm |
| Package height | 890 mm |
| Package weight | 69 kg |
Like most modern washing machines, this one is cold fill only. Some older washers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Lovely bubbly
ecobubble™
ecobubble™ technology is one of our brilliantly useful features designed to make laundry less of a chore. Mixing air, water and detergent, it cleverly creates bubbles that wash your clothes at cooler temperatures, helping you to bring down your energy bills.
Add to the wash, during the wash
AddWash™
How frustrating is it when you put the washing machine on and discover a stray sock on the stairs? Not anymore. The AddWash™ door lets you quickly drop in anything extra during the wash[1] from missed clothes to the forgotten softener to the delicate blouse that only needs a rinse.
Loads Smarter
Smart Control +
Washing just got smarter. With an easy-to-use control panel, this Samsung smart washing machine remembers your familys laundry habits and suggests your favourite cycles first. From whites to bed-change days, track every cycles progress on the simply designed display. Then when the washings done, youll get a notification on your phone with the SmartThings app[2]. Want to make things even simpler? Use the app[2] to schedule your washes and get guides to find the perfect setting.
Go cleaner with the power of steam
Hygiene Steam
When it comes to deep-down cleaning, not all washing machines are up to the job. So its good to know that Hygiene Steam on your Samsung washing machine banishes the things you can see and those you cant bacteria, pollen, dust mites and more. The steam is released upwards to make sure every last item gets a deep and even clean. The results? 99.9% of bacteria are obliterated and allergens inactivated[3]. No pre-soaking, no hassle, no worries.
Clean machine, spotless clothes
Drum Clean
Looking for the cleanest clothes? It all starts with a sparkling washing machine. Drum Clean keeps the inside of your washer hygienically clean with a combination of soaking, pulsating and high-speed spinning that removes 99.9% of odour-causing bacteria[4] from the drum, without using any detergents. And it even reminds you after 40 washes to run a cleaning cycle. The best news? Good maintenance will save you some money in the long run.
Stain solver
Bubble Soak
Meal time mess or grass stains? Whether it's cotton, synthetics or baby clothes, add a 30-minute bubble soak to your wash. Then let our unique ecobubble™ technology go deep into the fabrics to loosen stubborn stains. You'll love how brilliant it gets
your whites.
Peaceful laundry and peace of mind
Digital Inverter Technology
Happy laundry days. Heres a quiet washing machine thats built to last, has all the power you need, cuts down noise and still uses less energy than a typical washing machine so its kinder on your wallet too. Its all thanks to our Digital Inverter Technology ramping up the performance, not the noise. And the added bonus? The components and engineering are backed by a 10 year warranty, giving you peace of mind for years to come.
Add to the wash, during the wash
AddWash™
How frustrating is it when you put the washing machine on and discover a stray sock on the stairs? Not anymore. The AddWash™ door lets you quickly drop in anything extra during the wash[5] from missed clothes to the forgotten softener to the delicate blouse that only needs a rinse.
Loads Smarter
Smart Control +
Washing just got smarter. With an easy-to-use control panel, this Samsung smart washing machine remembers your familys laundry habits and suggests your favourite cycles first. From whites to bed-change days, track every cycles progress on the simply designed display. Then when the washings done, youll get a notification on your phone with the SmartThings app[6]. Want to make things even simpler? Use the app[6] to schedule your washes and get guides to find the perfect setting.
Loading
You've added an item to your basket.