2
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Hisense WZXX90-BEW001-000
Stacking Kit with Pull-Out Shelf
£69
- Product code: WZXX90-BEW001-000
- 18kg Load Capacity
- Universal Stacking Kit
- Sliding Shelf
- Vibration Absorption
- Slimline, Space Saving Design
- Warranty - 2 years parts and labour
| Type | Stacking Kit with Pull-Out Shelf |
| Brand | Hisense |
| Model | WZXX90-BEW001-000 |
| Also known as: | WZXX90BEW001000 |
| EAN: | 6901101826831 |
| 18kg Load Capacity - Discover the ultimate convenience with our laundry stacking kit featuring a sliding shelf with an impressive 18kg load capacity. This robust kit securely stacks your washer and dryer while offering a smooth-gliding shelf for effortless storage, making your laundry routine more efficient and organised | |
| Universal Stacking Kit - Enhance your laundry setup with our universal stacking kit! Specially designed for versatility, it pairs effortlessly with our 3S, 5S and 7S Series washer and dryers, as well as most standard appliances. Enjoy a secure and stylish solution that optimises your laundry room space, giving you maximum comfort and convenience with every load | |
| Sliding Shelf - Stack your washer and dryer securely while enjoying a convenient sliding shelf for easy loading, unloading or folding clothes. Maximise your laundry space and simplify your routine with this sturdy stacking kit | |
| Vibration Absorption - Securely stack your laundry appliances while reducing noise and movement during cycles. Designed for stability and easy installation, it keeps your laundry area quiet and efficient. Perfect for smooth, hassle-free laundry days | |
| Slimline, Space Saving Design - Designed for ultimate efficiency, this convenient kit allows you to securely stack your washer and dryer while maximising valuable floor space. Perfect for small laundry rooms, it combines functionality with a sleek, modern look for a seamless addition to your home | |
| Colour Variants - Available in both white and black, these stacking kits surely stacks your washer and dryer, giving you the flexibility to choose the perfect finish that complements your appliances |
| Product type | Pull-out drawer |
| Product colour | White |
| Width | 595 mm |
| Depth | 590 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Package width | 670 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
2 years parts and labour. We advise that you register your Hisense appliance and activate your warranty at hisense.warrantyonline.co.uk/welcome.
2
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Customer Reviews
Free or Next Day Delivery
from 19th May
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
Free and Next Day Delivery offers are subject to postcode and availability. You can find your earliest delivery date at checkout.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today, then 3 payments of £23 at 0% interest when you choose a 3 month plan. Read More

Loading
You've added an item to your basket.