1
Year
Warranty
Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp YC-MA262AE-B
Combination Microwave, Black
£160.02
£166.02 with delivery
- Product code: YC-MA262AE-B
- Capacity (Usable Litres) - 26
- Power Output - 900 W
- This 4-in-1 microwave packs the heat with a functional grill, fan oven and air fryer built in
- Whether it's crispy chips, fluffy jacket potatoes or perfectly popped popcorn, a mixture of preset and custom cooking modes means dinner is at the click of a button
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 300 x 523 x 415
| Type | Combination Microwave |
| Brand | Sharp |
| Model | YC-MA262AE-B |
| Also known as: | YCMA262AEB |
| EAN: | 4550556128339 |
| 26L capacity & 31.5cm turntable, ideal for medium to large sized households | |
| This 4-in-1 microwave packs the heat with a functional grill, fan oven and air fryer built in. Perfect to achieve crisp and fluffy roast potatoes, cheese on toast, or simply reheating leftovers | |
| Whether it's crispy chips, fluffy jacket potatoes or perfectly popped popcorn, a mixture of preset and custom cooking modes means dinner is at the click of a button | |
| Take the hassle out of meal prep. Frozen food can be safely thawed in minutes with our easy and effective defrost function | |
| Prevent any unexpected surprises, the childlock feature keeps little fingers out of trouble |
| Product type | Combination microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 26 L |
| Product colour | Black |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 1500 W |
| Convection power | 1500 W |
| Grill type | Not applicable |
| Number of power levels | 11 |
| Door open type | Pull-out |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 315 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Silver |
| Door material | Glass, Plastic |
| Interior material | Enamel |
| Material | Steel |
| Net weight | 13.5 kg |
| Grill | Yes |
| Convection cooking | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 22 |
| Bulb type | LED |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 523 mm |
| Depth | 415 mm |
| Height | 300 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 340 x 344 x 220 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Package width | 547 mm |
| Package depth | 473 mm |
| Package height | 337 mm |
| Package weight | 20.9 kg |
| Package type | Box |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 403 x 281 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 547 x 473 x 337 mm |
| Package weight | 15.28 kg |
| Capacity | 25 L |
| Display | LED |
| Power source | Electric |
| Power | 900 W |
| Gross weight | 15.3 kg |
| Country of origin | China |
1 year parts and labour. Keep a copy of your Sales Invoice as proof of purchase.
1
Year
Warranty
Compare with similar items
Customers also bought
Delivery
This item is In Stock at our warehouse and ready for immediate delivery.
We will send this item to you via DPD or APC for only £6. Delivery will usually be within 24-48 hours.
For more details about our delivery service, visit our appliance delivery page.
*Delivery available subject to postcode.
Click & Collect
from LE4 1AU
If you need an item straight away, you can choose the "Click & Collect" option on the basket page and pick the item up yourself direct from our warehouse in Leicester.
Installation services can not be added to your order when choosing Click & Collect. Find out more about Click & Collect.
Product Protection
to complement your guarantee
Your quote
Cover for as long as you need it
£2.59
a month
What's covered
- Repairs for accidental damage - starting today
- A replacement (with same or similar features) if your appliance can't be fixed - we'll cover installation costs up to £50 for white, laundry and TV products
- Call-outs, parts and labour included, with no excess to pay
What's not covered
- Cosmetic and malicious damage
- Costs that you may incur due to your product being unusable
- Installation (other than £50 for white, laundry and TV products) and disposal charges for a replacement product
Flexible Finance Options
Spread the cost of your new appliance with our payment options. Choose from the options below and tailor your payments to your needs.
£0 today. 3 interest free payments of £53.34 with a 3 month plan. Read More


Loading
You've added an item to your basket.