Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp YC-MG01U-S
Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: YC-MG01U-S
- Capacity (Usable Litres) - 20
- Power Output - 800 W
- Microwave Power Levels: 5
- Control Type: Manual
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 205 x 306 x 304
Whether it's defrosting, heating up or cooking the magic word for fast, simple cooking is microwave. It works with high-frequency electromagnetic waves, which not only saves time but also energy compared to the oven. At the same time, your Sharp appliance is space-saving, compact and easy to use making it perfect for daily use.
| Type | Microwave |
| Brand | Sharp |
| Model | YC-MG01U-S |
| EAN: | 4974019974415 |
| Microwave Power Levels: 5 | |
| Control Type: Manual | |
| Cavity Type: Turntable | |
| Cavity Lighting: Yes | |
| Easy to Clean |
| Product type | Grill microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 20 L |
| Product colour | Black, Silver |
| Microwave power | 800 W |
| Control type | Rotary |
| Grill power | 1000 W |
| Number of power levels | 5 |
| Door open type | Button |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Timer | Yes |
| Door material | Glass, Plastic |
| Material | Steel |
| Grill | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Connected load | 1270 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power plug type | Type G |
| Width | 306 mm |
| Depth | 304 mm |
| Height | 205 mm |
| Weight | 11.6 kg |
| Package width | 440 mm |
| Package depth | 344 mm |
| Package height | 258 mm |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Microwave
Brand
Sharp
Model
YC-MG01U-S
Price
£64.00
Rating
4.6
Ean
4974019974415
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
230 - 240 V
Connected load
1270 W
Power plug type
Type G
FEATURES
Appliance placement
Countertop
Control type
Rotary
Door hinge
Left
Door material
Glass, Plastic
Door open type
Button
Door opening
Side opening
Grill power
1000 W
Interior capacity
20 L
Material
Steel
Microwave power
800 W
Number of power levels
5
Product colour
Black, Silver
Product type
Grill microwave
Timer
Yes
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Defrost function
Yes
Grill
Yes
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
304 mm
Height
205 mm
Weight
11.6 kg
Width
306 mm
PACKAGING DATA
Package depth
344 mm
Package height
258 mm
Package width
440 mm

Loading
You've added an item to your basket.