Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Sharp YC-PS254AU-S
Microwave
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: YC-PS254AU-S
- Capacity (Usable Litres) - 25
- Power Output - 900 W
- On the go? Save time with our simple to use microwaves, covering your every day essential functions such as heating and defrosting
- Whether it's fluffy jacket potatoes or perfectly popped popcorn, a mixture of preset and custom cooking modes means dinner is at the click of a button
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 281 x 483 x 403
This fantastic silver microwave from Sharp will whip up your favourite meals in no time. Thanks to its 25 litre capacity, it’s a brilliant choice for medium sized households. It also has an 900 Watt power output, so you’ll never wait long to tuck in to your tasty treats. The clever automatic cooking programmes set the ideal time and temperature for each dish, so you can create a masterpiece at the touch of a button. You won’t need to worry about leaving ingredients in the freezer either, as the defrost function will quickly thaw frozen food. It even has easy-to-use touch controls, making it effortless to adjust the microwave settings.
| Type | Microwave |
| Brand | Sharp |
| Model | YC-PS254AU-S |
| EAN: | 4974019208701 |
| 25L capacity & 27cm turntable, ideal for medium sized households | |
| On the go? Save time with our simple to use microwaves, covering your every day essential functions such as heating and defrosting | |
| Whether it's fluffy jacket potatoes or perfectly popped popcorn, a mixture of preset and custom cooking modes means dinner is at the click of a button | |
| Take the hassle out of meal prep. Frozen food can be safely thawed in minutes with our easy and effective defrost function | |
| Prevent any unexpected surprises, the childlock feature keeps little fingers out of trouble |
| Product type | Solo microwave |
| Appliance placement | Countertop |
| Interior capacity | 25 L |
| Product colour | Silver |
| Microwave power | 900 W |
| Control type | Rotary, Touch |
| Built-in display | Yes |
| Grill power | 0 W |
| Grill type | Not applicable |
| Number of power levels | 10 |
| Door open type | Pull-out |
| Door hinge | Left |
| Door opening | Side opening |
| Turntable | Yes |
| Turntable size | 270 mm |
| Interior light | Yes |
| Display type | LED |
| Integrated clock | Yes |
| Clock type | Electronic |
| Timer | Yes |
| Timer type | Digital |
| Child lock | Yes |
| Door colour | Silver |
| Door material | Glass, Plastic |
| Interior material | Enamel |
| Material | Steel |
| Ean | 4974019208701 |
| Net weight | 13.5 kg |
| Defrost function | Yes |
| Auto cook function | Yes |
| Number of auto cooking programs | 8 |
| Bulb type | LED |
| Connected load | 900 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Current | 10 A |
| Power plug type | Type G |
| Width | 483 mm |
| Depth | 403 mm |
| Height | 281 mm |
| Interior dimensions (W x D x H) | 340 x 344 x 220 mm |
| Weight | 13.5 kg |
| Package width | 547 mm |
| Package depth | 473 mm |
| Package height | 337 mm |
| Package weight | 15.3 kg |
| Package type | Box |
| Dimensions (WxDxH) | 483 x 403 x 281 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 547 x 473 x 337 mm |
| Package weight | 15.28 kg |
| Capacity | 25 L |
| Display | LED |
| Power source | Electric |
| Power | 900 W |
| Gross weight | 15.3 kg |
| Country of origin | China |
Compare with similar items
PRODUCT
Type
Microwave
Brand
Sharp
Model
YC-PS254AU-S
Price
£99.00
Rating
4.5
Ean
4974019208701
POWER
AC input frequency
50 Hz
AC input voltage
230 V
Connected load
900 W
Current
10 A
Power plug type
Type G
FEATURES
Appliance placement
Countertop
Built-in display
Yes
Child lock
Yes
Clock type
Electronic
Control type
Rotary, Touch
Display type
LED
Door colour
Silver
Door hinge
Left
Door material
Glass, Plastic
Door open type
Pull-out
Door opening
Side opening
Ean
4974019208701
Grill power
0 W
Grill type
Not applicable
Integrated clock
Yes
Interior capacity
25 L
Interior light
Yes
Interior material
Enamel
Material
Steel
Microwave power
900 W
Net weight
13.5 kg
Number of power levels
10
Product colour
Silver
Product type
Solo microwave
Timer
Yes
Timer type
Digital
Turntable
Yes
Turntable size
270 mm
COOKING FUNCTIONS & PROGRAMS
Auto cook function
Yes
Defrost function
Yes
Number of auto cooking programs
8
COOKER HOOD
Bulb type
LED
OTHER FEATURES
Capacity
25 L
Country of origin
China
Dimensions (WxDxH)
483 x 403 x 281 mm
Display
LED
Gross weight
15.3 kg
Package dimensions (WxDxH)
547 x 473 x 337 mm
Package weight
15.28 kg
Power
900 W
Power source
Electric
WEIGHT & DIMENSIONS
Depth
403 mm
Height
281 mm
Interior dimensions (W x D x H)
340 x 344 x 220 mm
Weight
13.5 kg
Width
483 mm
PACKAGING DATA
Package depth
473 mm
Package height
337 mm
Package type
Box
Package weight
15.3 kg
Package width
547 mm

Loading
You've added an item to your basket.