Double-click the image to zoom.
Double-tap or pinch the image to zoom.
Zanussi Z816WT85BI
Integrated Washer Dryer
(Discontinued)
This item is not currently available
Service that goes further
- Product code: Z816WT85BI
- Capacity (kg) - Wash 8/Dry 4
- Spin Speed (rpm) - 1600
- Warranty - 1 year parts and labour
Product Dimensions (HxWxD) (mm) - 819 x 596 x 540
Energy
Rating
| Type | Integrated Washer Dryer |
| Brand | Zanussi |
| Model | Z816WT85BI |
| EAN: | 7332543630592 |
| Loading type | Front-load |
| Appliance placement | Built-in |
| Product colour | White |
| Door hinge | Left |
| Built-in display | Yes |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Viewing window | Yes |
| Drum volume | 52 L |
| Rated capacity (washing & drying) | 4 kg |
| Maximum spin speed | 1600 RPM |
| Rated capacity (washing) | 8 kg |
| Washing programs | Cotton, Eco, Hand/wool, Intensive/outdoor, Jeans/denim, Quick, Sport, Synthetics, Delicate/silk |
| Delayed start timer | Yes |
| Adjustable spin speed | Yes |
| Noise level (wash) | 48 dB |
| Noise level (spin) | 70 dB |
| Noise level (drying) | 52 dB |
| Cycle time washing & drying | 620 min |
| Rinse Plus function | Yes |
| Residual moisture | 44% |
| Door opening angle | 130° |
| Cord length | 1.5 m |
| Inlet hose length | 1.3 m |
| Outlet hose length | 1.4 m |
| Adjustable feet | Yes |
| Water consumption washing per cycle | 56 L |
| Water consumption washing & drying per cycle | 115 L |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy consumption washing per cycle | 0.97 kWh |
| Energy consumption washing & drying per cycle | 5.3 kWh |
| Connected load | 2000 W |
| AC input voltage | 230 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Depth | 540 mm |
| Width | 596 mm |
| Height | 819 mm |
| Depth with door open | 945 mm |
| Installation compartment width | 600 mm |
| Installation compartment depth | 560 mm |
| Installation compartment height | 820 mm |
| Washing class | A |
| Annual energy consumption washing | 194 kWh |
| Annual water consumption washing | 11200 L |
| Annual energy consumption washing & drying | 1060 kWh |
| Annual water consumption washing & drying | 23000 L |
| Energy efficiency class (old) | A |
Like most modern washer dryers, this one is cold fill only. Some older washer dryers also have a hot water intake, but in reality, little hot water ever gets into these machines on most washes. This is because hot water cools rapidly in household water pipes, and by the time it starts to run hot the washing machine has almost finished filling. This is particularly true nowadays because modern washing machines use a lot less water than ever before.
Loading
You've added an item to your basket.